Çok gezen çok bilir atasözünün anlamı hikayesi kompozisyon makale

Çok gezen çok bilir anlamı nedir , Çok gezen çok bilir ne demektir açıklaması

Çok gezen çok bilir, Çok gezen çok bilir atasözünün anlamı, Çok gezen çok bilir anlamı şu şekilde : 

Sponsorlu Bağlantılar

Bilgi edinmenin çeşitli yolları vardır. Bunlardan biri de gezip görerek öğrenmedir. İnsanlar gezdikleri yerlerde gördükleriyle ilgili pek çok bilgi edinirler. Ne kadar çok yer gezerlerse, bilgileri de o kadar çok artar; bu yolla, bildikleri üzerine bilgi katarlar, bilgi dağarcıklarını zengin kılarlar.srilanka+015.jpg (1387×1387)

Çok okuyan değil çok gezen bilir

Çok gezen kimse kafasındaki bilgilere; gördüğü yaşadığı olaylardan elde ettiği uygulamalı bilgileri de ekleyince bilgisi çoğalır. Gezilip görülen yerlerden elde edilen uygulamalı bilgiler ise çok zor unutulur. Bunun için çok gezenin bilgisi sağlam ve köklüdür. Çok okuyan ise hayali bilgiler edinir. Bu bilgiler çabuk unutulur. Ayrıca kitaplar her yerin her şeyini tam olarak anlatmazlar. Anlatan kitaplar da olsa okuyucunun hepsini bulup okuması imkânsızdır. Bu sebeple çok gezenin bilgisi detaylı, köklü ve unutulmazdır. Çok okuyanın bilgisi ise detaysız, köksüz ve çabuk unutulur niteliktedir. Bu nedenden çok gezenin bilgisi, çok okuyandan fazladır.

Çok gezen çok bilir, Çok gezen çok bilir atasözünün anlamı, Çok gezen çok bilir anlamı şu şekilde :  

 

Sürekli gezen araştıran insanlar yerlerinde duran ve kendi kabuğunda kalan insanlardan daha fazla şeyler bilirler.Çünkü bilmek için araştırmak gezmek görmek gerekir.

Çok gezen çok bilir. Atasözünün Anlamı, Atasözleri Sözlüğü ve Açıklamalı Anlamları

Çok gezen kişi, gezdiği yerlerde değişik şeyler görür, öğrenir. Eskiden bildiklerinin üstüne yeni bilgiler ekler.

Çok Yaşayan Bilmez Çok Gezen Bilir Atasözünün Anlamı Açıklaması Nedir?

Bilgi, insanın yaşıyla alakalı değildir. Genç biri, yaşlı birinden daha bilgili olabilir. Çok gezen insanlar için daha bilgili denilmesinin nedeni, bu insanların bulunduğu ortamı değiştirmeleri, farklı insanlar, farklı iklimler, farklı kültürler ve dilleri keşfetmelerinden kaynaklanır.
Bir odada olduğunuzu düşünürseniz, görüp görebileceğiniz sadece dört duvardır. Ancak balkona çıktığınızda o dört duvarın dışında koskoca bir dünyanın olduğunu farkedeceksiniz. İnsan hayali gördükleriyle sınırlıdır, hiç görmediğiniz bir şeyi hayal edemezsiniz. Bu nedenle çok gezmeli, farklı insanlar ve kültürleri görmeliyiz. Bu bilgi dağarcığınızı geliştirecektir.
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver