Coğrafyacı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler:Coğrafyacı, Coğrafyacı hakkında, Coğrafyacı ile ilgili bilgi, Coğrafyacı mesleği, Coğrafyacı nasıl olunur, Coğrafyacı olmak için, Coğrafyacı olmak için hangi okulu okumalı, Coğrafyacı özellikleri, Coğrafyacı ne yapar, ,meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

Coğrafycı Görevleri
Yeryüzü şekillerinin oluşumu, bölgelerin fiziki durumu, iklim özellikleri, bitki örtüsü ve insanların ekonomik faaliyetleri ile ilgili araştırmalar yapar, yeryüzü şekillerinin insan yaşantısına etkilerini araştırır, Yeryüzünün oluşumu ve geçirdiği evreler, depremlerin oluş nedenleri, iklimler ve iklimleri etkileyen faktörler, yerüstü sularında meydana gelen değişiklikler, nüfusun yeryüzünde dağılışı ve bunların sebepleri, ekonomik ve idari yapılanmaları gibi konularda gözlem ve laboratuar çalışmaları yapar, Yapılan araştırmalardan yararlanarak coğrafik haritalar (Nüfus dağılımı haritası, jeomorfoloji haritası, eğreltiler vb.) hazırlanmasına katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Coğrafyacı Kullanılan Malzemeler
Haritalar, uçak veya uzaydan çekilmiş hava fotoğrafları, Özellikle lâboratuar çalışması yaparken: mikroskop, stereoskop, elek, fırın, elektro mikroskop, klizimetre, jeolog pusulası, Beşeri coğrafya ile ilgili araştırmalar için anketler.

Coğrafyacı Özellikleri
Coğrafyacı olmak isteyenlerin; Normalin üstünde genel yetenek düzeyine, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine, güçlü bir belleğe sahip, Bilimsel araştırmalara meraklı, dikkatli bir gözlemci ve elde ettiği verileri yorumlayabilen, ellerini ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen, açık havada çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Coğrafyacı Okulu
Bu mesleğin eğitimi, aşağıda yer alan üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin coğrafya bölümü ile Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesinde verilmektedir.

Coğrafyacı Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi dört (4) yıldır,

Coğrafyacı Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “ Coğrafya Lisans Diploması” ve “Coğrafyacı” ünvanı verilir.

Coğrafyacı Çalışma Alanları
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Müdürlüğü, Maden Teknik Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kuruluşların jeomorfoloji ile ilgili birimlerinde coğrafya mezunları da görev alabilmektedirler. Ancak, söz konusu kuruluşların kadrolarının sınırlı olması nedeniyle coğrafyacıların iş bulma olanaklarının sınırlı olduğu söylenebilir. “Coğrafya Bölümü” bölümü mezunları Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan /açılacak pedagojik Formasyon programını başarı ile tamamlamaları halinde lise ve dengi okullarda Coğrafya Öğretmeni olabilirler. Özel sektörde bu alanla ilgili çalışma olanağı olmadığı gibi, coğrafyacıların kendi işyerlerini açmaları da söz konusu değildir. Çalışma alanının sınırlı olması nedeni ile coğrafyacıların büyük bir kısmı alanlarının dışındaki işlerde çalışmaktadırlar.

Coğrafyacı Meslekte İlerleme
Üniversitede çalışmak isteyenler lisans eğitiminden sonra yüksek lisans, doktora yapabilir, araştırma görevlisi olabilir ve akademik kariyer yapabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver