Coğrafya Nedir Hakkında Bilgi

Coğrafya Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Coğrafya Nedir, Coğrafya Ne Anlama Gelir, Coğrafya Ne Demektir, Coğrafya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Coğrafya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Coğrafya Anlamı

Dünya yüzeyinin görünümünü tüm önleriyle inceleyen bilim dalıdır. Coğrafya sözcüğü yunanca “Dünya” anlamına gelen “geo” ve “yazmak” anlamına gelen “graphein” sözcülerinden türemiştir. Coğrafyayla ilgilenen uzmanlara coğrafyacı denir. Günümüzde bu uzmanların büyük bölümü Dünya’nın yüzeyi, fiziksel özellikleri, iklimi, bitki örtüsü ve toprak türleriyle ilgilenirler. Bununla birlikte yeryüzünde yaşayan insanların ne yaptıkları, ne ürettikleri ve nasıl yaşadıklarıyla ilginenen coğrafyacılar da vardır.

Günümüz coğrafyası insanlığın evi olan Dünya’nın incelenmesini görev edinir. Bu çok kapsamlı bir konu olduğundan fiziksel coğrafya, beşerî coğrafya ve bölgesel coğrafya gibi coğrafya dalları vardır.

Fiziksel coğrafya Dünya yüzeyinin biçimi, tepeleri, vadileri, akarsuları, ormanları gibi doğal özellikleriyle ilgilenir. Yeryüzünde meydana gelen olayları inceleyen coğrafya bilimi, hava küre ve su küredeki oluşumları inceleyerek bitki, hayvan ve insanların doğal çevre içerisindeki özelliklerini araştırır. Çevre; insanın etkilediği ve etkilendiği alandır.

Çevremizde bulunan dağ, tepe, ova ve vadi gibi yeryüzü şekilleri “taş küre”yi oluşturur. Yeryüzünde alçak alanlarda ve yer altında bulunan suların tümüne “su küre” denir. İnsanların yaşayabilmesini; yani nefes alıp vermesini sağlayan ve Dünya’yı kalın bir şekilde kuşatan alan da “atmosfer” ya da “hava küre” olarak adlandırılır. İşte insanın çevresindeki tüm bu özelliklerle doğa olayları ve bunlarla insan arasındaki ilişkiler coğrafyanın konusunu oluşturmaktadır.

Fiziksel coğrafyanın denizleri ve okyanusları inceleyen dalına okyanusbilim yani oşinografi denir. Beşerî coğrafyaysa insanların oluşturduğu kentler, köyler, yollar, ekili alanlar, maden ocakları ve fabrikaların insan yaşamı üzerindeki etkilerini araştırır. İnsanların tarım, sanayi, ticaret, ulaşım, enerji kaynakları, turizm gibi faaliyetleri ekonomik coğrafya alanında incelenir.

coğrafya
Konu ile ilgili aramalar: Coğrafya Nedir Coğrafya ödev ara Coğrafya kelime anlamı Coğrafya sözlükte ara Coğrafya ansiklopedi bilgi bankası ara Coğrafya ne demek Coğrafya neye denir

Coğrafya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver