Çocukların göz bozukluğu okul başarısını etkiliyor

Gözleri bozuk olduğu için uzaktan tahtayı görmekte zorlanan, sık sık gözlerini kısarak kendiniz zorlayan çocuklar en sonunda tahtaya bakmaktan vazgeçebiliyorlar. Çünkü tahtayı net bir şekilde göremeyen çocuklar bunu arkadaşlarına soruyorlar ve arkadaşları da bir yerden sonra söylemekten bıkıyor. Bir çok çocuk gözlerinin bozuk olduğunun bile farkına varamıyor ve tahtayı arkada oturduğu için göremediğini düşünüyor. Böyle olduğu için de sorunu çözmek için ailesine söylemiyor ve doktora da haliyle gitmiyor. Bizzat ben kendim uzağı net göremediğim için üniversitedeyken derslere girmekten vazgeçmiştim. Çünkü hoca gelirdi ve birşey anlatmazdı sadece tahtaya yazar ve iki dakika sonra silerdi. Sizin çocuğunuzun da böyle bir sorunu olabilir.Bu konuda dikkatli olun.

Sponsorlu Bağlantılar
Yaramaz mı, gözleri mi bozuk?

Uzmanlar, televizyonu ya da tahtayı yakına gelerek izlemeye çalışan, dikkatini uzun süre toplayamayan, çevresinde bu yüzden “yaramaz” olarak algılanan çocukların özellikle göz hekimine yönlendirilmesini öneriyor.

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Özlem Evren Kemer, yarın başlayacak yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi çocuklarda göz bozuklukları ve yol açtığı sorunlarla ilgili bilgi verdi.

Çocuklarda görme bozuklukları erken tespit edilip düzeltilmediği takdirde, kalıcı görme azlığına neden olduğunu bildiren Kemer, çocukların ilk göz muayenesinin hemen doğum sonrasında yapılması gerektiğini söyledi.

Tecrübeli bir çocuk doktorunun, her iki göz bebeğinden yansıyan kırmızı reflenin eşit parlaklığa sahip olduğunu gözlemleyerek bir bebeğin gözlerinin sağlıklı olduğunu tespit edebileceğini anlatan Kemer, daha sonra 6. ve 12. aylardaki kontrollerde de genel sağlık muayenesinin bir parçası olarak göz kayması, göz kapağı düşüklüğü, göz yaşarması, fazla göz ovuşturma gibi bulguların varlığının değerlendirilebileceğini belirtti.

“3 yaş muayenesi çok önemli”

Bu bulgulardan herhangi biri ya da ailesinde özellikle anne, baba, kardeş veya birinci derece akrabalarında göz tembelliği, şaşılık, yüksek miyopi veya hipermetropi gibi yüksek kırma kusuru bulunan çocukların bir göz doktoruna yönlendirilmesinde yarar bulunduğuna işaret eden Doç. Dr. Özlem Evren Kemer, şu bilgileri aktardı:

“Çocuğun hiçbir şikayeti olmasa da her çocuk 3 yaşında mutlaka göz doktoru tarafından kırma kusuru, göz kayması, göz tembelliği açısından değerlendirilmelidir. Tek taraflı olan kırma kusurları, çocuklar ve ebeveynler tarafından fark edilmez ve tedavinin gecikmesine neden olur. Üç yaş muayenesi çocuklar için çok önemlidir. Herhangi bir kırma kusuru tespit edilirse uygun gözlük, kontakt lens verilerek ve gerektiğinde tek göze kapama tedavileri yapılarak daha sonra oluşabilecek kalıcı görme azlığının önüne geçilebilir.”

Basit bir gözlüğün bir çocuğu ömür boyu az gören bir göze sahip olmaktan kurtardığını vurgulayan Kemer, “İnsan beyni ve gözü arasındaki bağlantı çocuk net gördükçe gelişir. Eğer göz basit bir kırma kusuru nedeniyle çevreyi net göremiyorsa, buna bağlı olarak beyindeki görsel merkezler az gelişir. Yetişkin çağa gelindiğinde kırma kusuru düzeltilse de artık beyin o gözden gelen verileri değerlendirmeye almayacak, görme azlığı kalıcı olacaktır” uyarılarını dile getirdi.

“Öğretmenlere de görev düşüyor”

Çocukların, 5 yaşına geldiklerinde ve okul çağında da göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini bildiren Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniği Şef Yardımcısı Doç. Dr. Özlem Evren Kemer, bu çağlarda düzeltilen kırma kusurlarının çocuğun çevresiyle olan sosyal iletişiminin artmasına, derslerini iyi takip etmesine, öğrenme kapasitesinin ve arzusunun artmasına ve dolayısıyla iletişim ve öz güveni yüksek birey olarak gelişmesine yardımcı olacağını söyledi.

Kemer, anne-babalara ve öğretmenlere çocuklardaki görme bozukluklarına ilişkin dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili şu önerilerde bulundu:

“Görme problemlerinde erken tanının önemli olduğu çocukluk yaş grubunda en önemli görev önce anne-babalara, daha sonra ise öğretmenlere düşüyor. Televizyonu ya da tahtayı yakına gelerek izlemeye çalışan, dikkatini uzun süre toplayamayan, çevresinde bu yüzden daha ‘yaramaz’ olarak algılanan çocukların, özellikle göz muayenesi için bir göz doktoruna yönlendirilmesi, bu tür çocuklara iyi bir görme sağlamak açısından yapılabilecek en iyi görevdir. Çocuklarda göz muayenesi, çözümü son derece kolay olan, tespit edilmediğinde kalıcı görme azlığı ile sonuçlanan göz problemlerini ortaya çıkardığı için çok önemlidir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver