Çocuklarda Uykusuzluk Problemi

UYKUSUZLUK

Bebeğim hiç uyumuyor, bebeğim sabaha kadar bizi uyutmuyor gibi şikayetler ebeveynlerin en sık şikayet ettiği durumlardandır.

uykusuzluk uyumama
Çocuğu küçük olan ana baba için, uykusuzluk bir sorun halini alır. Yaşamının ilk haftalarında çocuk normalden daha kısa süre uyuyabilir. 16-20 saat yerine (yirmi-dört saat içinde) 12 saat kadar olabilir. Bu oniki saat uyku süresince beklenmedik saatlerde uyanmak zorunda kalan anne baba için bir kaç saatlik sürekli uyku demektir. Uykusuz çocuğun ilgisi fazladır, canlıdır, her gördüğüne takılır, herşeyle senli benli olmak ister. Çocuğunuz rahatsa, şefkatliyse, uyanıksa, normal demektir. Tıbbi yardıma gereksinim göstermez. Emekleyen çocuk çok farklı davranabilir. Bazıları gün boyunca bir iki saat uyur, bu huyu dört beş yaşına kadar böyle sürer. Kimileri ise, geceleri sekiz saat kadar uyur, sabah erkenden uyanır. Bebekken sekiz saat kadar uykuya gereksinim duyan çocuk büyüdükçe daha az uyku ister. Çocuk okulda dersleriyle başediyorsa, günlük uğraşlarından memnunsa, neşeli ve çevikse, zekâsı parlaksa, aldığı uyku ona yeter.

Sponsorlu Bağlantılar

UYKUSUZLUĞUN ÖNEMİ

Yirmidört saatlik zaman içerisinde sekiz saatten az uyuyan bir çocuk için bir sorun var denilemez, ama bu, anne baba için huzursuzluk verebilir.

UYKUSUZLUK İÇİN İLK OLARAK NELER YAPMAK GEREKİR?

1. Bebeğin uykusuzluğunun gerçek yönünü anlamağa çalışıp sırayla nöbet tutmak üzere bir program yapınız, böylece her iki kişi (ana ve baba) birden yorulmamış olur.

2. Gece uyanıp ağlamaya başlayan bebeğin, yardımına koşun derdini anlayınız, şefkatli davranın, azarlamayın. Hemen yerinden çekip almaya, kendi yatağınıza götürmeğe kalkışmayınız. Rahatsızsa, korkmuşsa bunu yapabilirsiniz. Ağlaması devam ediyorsa, çağırıyorsa, yanında bulunup ona eşlik edin bir süre.

3. Çok sayıda sevdiği oyuncaklar, kitaplar, içecekler bulundurun. Böylece uyanınca kendi kendine oyalansın. YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

UYKUSUZLUK SORUNU DOKTORA GİTMEYİ GEREKTİRİR Mİ?

Sizi ve çocuğunuzu çaresiz bırakan, bitiren uykusuzluk hali için derhal bir doktora başvurun. Doktorunuz, bebeğiniz sağlıklı ve rahatsa, sizi rahatsız ettiği takdirde, ona rahatlatıcı bir ilaç verebilir. Böylece sizde onun uykusu boyunca uyuyabilirsiniz.

UYKUSUZLUK PROBLEMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

– Bebeğinizin odasının sıcak olmasını sağlayın.

– Bebeğinizin uykusuzluğunu bir şikayet konusu yapmayın. Onu yaşamın gereği sayın, buna rağmen uyuyabilmeniz rahat edebilmeniz için bir yol bulabilmelisiniz. O uyuyunca derhal siz bunu fırsat bilip uyuyun; bir yardımcı bir arkadaş bulup ona bakmasını söyleyin bu arada siz biraz kestirin; çevrenizden yardım alın.

– İsterseniz bebeğinizi yatağınıza alın, bunda bir sakınca yoktur; çocuğu şımartmaksınız.

– Yatağı bir cezalandırma yeri diye kullanmayın. Böyle yaparsanız uyku ile ceza birbirine karıştırılır, bunun sonucunda da çocuk yatağa gitmekten hoşlanmaz.

– Doktor izni olmadan çocuğunuza bir yatıştırıcı, uyku ilacı vermeye kalkışmayınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver