Çocuklarda Skolyoz Nasıl Anlaşılır, Kolyoz Hastalığı Nasıl Anlaşılır, Skolyoz Çocuklarda Nasıl Anlaşılır

skolyoz nasıl anlaşılıyor, skolyoz tespiti için, skolyozun anlaşılması için,

Skolyoz nasıl anlaşılır?

Türkiye geneline bakıldığı zaman her 10 kız çocuğundan birinin skolyoz olduğuna rastlanmak ve bunun sebepleri araştırıldığı zaman ya doğuştan ya da sonradan bir takım sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkıldığı anlaşılıyor. Skolyoz hastalığına sebep olan bu hastalıklar ise çocuk felci, beyin felci ya da kas erimesidir. Bazen açıklanamayan nedenleri de olmuştur. Hastalığın anlaşılması için hastanın sağa sola dönmesi, öne doğru eğilmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Skolyoz nasıl anlaşılır?

Hastanın sağa sola dönmesi ve öne eğilmesi ile omurganın net bir şekilde görülmesi sağlanır ve eğer omurgada göğüs ve bel bölgesinin olduğu kısımda eğrilik göre çarpıyorsa, skolyoz hastalığının varlığından söz edilebilir. Skolyozun en belirgin belirtisi ise, çocuğun giymiş olduğu etek yada elbisenin boyunda görülen asimetriklik ve giysilerin vücuda tam oturmamasıdır. Omuz ve kalçalar skolyoz nedeniyle simetrik durmağından, hastanın giymiş olduğu giysilerinde simetrisi bozulur. Eğriliğin yanı sıra skolyoz hastalığında sırt ağrısı da husule gelir. Tüm bu belirtiler skolyozdan şüphe etmemizi sağlar.

Skolyoz hastalığını kesin olarak anlaşılması için omurga röntgeni çekilmelidir. Hastanın ayakta durması ile çekilen omurga röntgeninde görülen görüntü ve hekimin klinik muayenesi skolyozun kesin varlığından söz etmemize muavenet edecek tıbbi tekniklerdir. Eğer röntgen filmi yetersiz olursa hastaya omurga esnekliği testi uygulanır. Omurgalar arasında sağma açıcı ve bu açının ilerlemesi dikkate alınır ve bu sonuçları değerlendirmek ve konservatif tedavilerin sonuçlarını takibe almak mühimdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver