Çocuklarda Şişmanlık ve Şişmanlama Eğilimi

Şişmanlık ve Şişmanlama Eğilimi

Şişmanlığın Nedenleri:
Şişmanlık, derialtı yağ dokularının artması nedeniyle oluşan vücuttaki fazla kilodur ve doğrudan doğruya bir beslenme bozukluğudur. Şişmanlığı hastalık olarak düşünmek yanlıştır. Şişmanlık eğilimi (adiposis), yağ dokusunun vücutta anormal derecede birikimidir. Okul çocukları arasında şişmanlık eğilimi %2-4 olarak tahmin edilmektedir. Fakat, okul öncesi çocuklarda da rastlanması ender değildir. Şişmanlama, gerektiğinden aşırı beslenme nedeniyle oluşmaktadır. Eğer şişmanlama, hızla artan büyümenin neden olduğu kilo almaya bağlıysa, buna ‘iri yapılı şişmanlık’ adı verilebilir. Hastalıkla ilgili bir organ büyümesinin neden olmadığı ve daha sık rastlanan şişmanlığın nedenleri çok değişiktir. Kalıtsal yatkınlık, hatalı beslenme, anormal iştah, ruhsal özellikler ve vücudun hareket azlığı şişmanlık için birer neden olabilir. Şişmanlık eğilimi, iç salgı bezlerindeki bozukluk, kandaki gıda alışverişi bozukluğu, beyin hastalıkları sonucunda hastalık halini alabilir.

obezite nedir , şişmanlama , çocuklarda şişmanlık
Şişmanlığın Belirtileri:
Derialtı yağ dokusunda, özellikle sırt, kol ve bacakların üst kısımlarında fazla yağ birikimi ve yüzün tostoparlak olması, ruhsal dengenin ve vücut hareket yeteneğinin bozulması, enfeksiyöz hastalıklara karşı vücut direncinin azalması, kalp ve dolaşım sistemlerindeki bozukluklar, kandaki gıda alışverişi fonksiyonuna fazlaca yük binmesi şişmanlama belirtileri arasında sayılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şişmanlığın Tedavisi:
Az kalorili yemekler yenmelidir. Bazı günler, yalnız meyve yenmeli, oyunlar ve spor çalışmaları gibi hareketlerle vücuda hareket olanağı verilmelidir. Anne-babanın bu konuda aydınlatılması gerekmektedir. Özellikle, çocuğun ruhsal yönden eğitimine önem vermelidir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver