Çocuklarda Kifoz Nasıl Tedavi Edilir, Çocuklarda Kifoz Tedavisi, Doğuştan Kifoz Tedavisi

kifoz hastalığı nasıl tedavi edilir, kifoz hastalığı tedavisi, kifoz hastalığının tedavisi, kifoz nasıl geçer

Kifoz nasıl tedavi edilir?

Omurga bölgesine yandan ya da arkadan bakıldığı zaman öne doğru aşırı bir şekilde eğrilmiş olarak görünmesi, kifoz hastalığının bir belirtisi olmaktadır. Kifoz rahatsızlığı Yunancada eğrilmiş ve bükülmüş anlamı taşıdığı için, omurgada görülen aşırı eğrilik de kifoz olarak tanımlanır. Düşük ve yüksek açılı olmak üzere iki çeşitte husule gelen kifoz hastalığında eğrilik çok dikkat çekmiyorsa hastalıkta hiçbir şikayet gözlenmez. Ancak yüksek açılı omurga eğriliği olan kifoz hastalarında ağrı ve fonksiyon bozuklukları husule gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kifoz hastalığı tedavisi

Yüksek açılı omurga eğriliği rahatsızlığı yaşayan hastalarda sinirler ve akciğerler başta olmak üzere bir takım organlar ciddi anlamda bu sorundan etkilenir. Kifoz hastalığından etkilenen diğer organlarda şiddetli ağrılar husule gelirken, bu organlar görevlerini de yerine getirmekte zorlanırlar. Duruş bozukluğu, travmatik olaylar ve ekseri schurman hastalığına bağlı olmak üzere ortaya çıkan kifoz hastalığı, bazı durumlarda doğuştan da husule gelmektedir.

Kifoz tedavisi

 

her ciddi sağlık probleminde olduğu gibi, kifoz hastalığında ilk evrelerde fark edilip tedavisine başlanılması, tedaviden hem erken cevap alınmasına hem de tedavinin başarılı olmasına imkan sağlar. Çünkü sorun ne kadar geç fark edilirse ve tedavisine geç başlanırsa, etkilenen organlarda fonksiyon bozuklukları husule geleceği için, hastanın birden fazla sağlık problemi yaşamasına sebebiyet verir.

Eğrilik derecesi 50′nin üzerinde olan hastalar fazla hareketten kaçınmalı, bol bol istirahat etmeli ve ağrıları dindirmek için ağrı kesici ilaçlar kullanmalıdır. Çocuklarda kifoz tedavisi için uzman hekimler korse kullanımını önerir. Korse çocuklarda görülen kifozun gelişmesini engeller ve böylece çocuk büyüdükçe daha da ilerleme riski bulunan kifoz hastalığının ilerlemesi durdurulmuş olur. Çocuk büyüme evresini tamamlayana kadar korse kullanılmalıdır. Aksi durumda büyümesi etkilenir ve ek hastalıklar husule gelir.

Omurga eğriliği 75′in üzerinde olanlara ise cerrahi müdahale ile tedavi gereklidir. Cerrahi operasyonla eğrilik tamamen düzeltilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver