Çocuklarda Kasık Fıtığı, Çocuklarda Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir, Çocuklarda Kasık Fıtığı Tedavisi

kasık fıtığı, kasık fıtığı nasıl geçer, kasık fıtığı nasıl tedavi edilir, kasık fıtığı ve tedavisi

Kasık fıtığı tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Erkek çocuklarında meydana gelen bir hastalık olan kasık fıtığı, nadir de olsa yetişkin erkeklerde de görülmekte ve testislerin arasında sıvı birikmesi olarak bilinmektedir. Tıp adı ise Hidrosel olan kasık fıtığı, ya anne karnında gelişim sürerken ya da doğumdan sonra maruz kalınan travmalar sonucunda oluşmaktadır.

 

Anne karnında meydana gelen kasık fıtığı doğumdan sonra belli bir süre içinde kendiliğinden geçmektedir. Kendiliğinden geçen kasık fıtığının tekrarlama riski de çok azdır. Çok fazla rastlanılmasa da yetişkin, özellikle 40 yaş üstü erkeklerde de kasık fıtığı meydana gelmektedir. Bunun sebebi ise varikosel ameliyatları, testis tümörleri, radyoterapi ya da testis iltihapları gibi sorunlardır.

Kasık fıtığı el ve göz muayenesi ile kolayca teşhis edilebilmektedir. Çocuklarda meydana gelen kasık fıtığı çocuğun ağlaması, ıkınması ya da öksürmesi ile belirgin hale gelmekte ve ebeveynlerin dikkatleri ile fark edilmektedir.

Kasık fıtığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavide ise cerrahi uygulamalara başvurulur. Uzman bir cerrahi uzmanı ile kısa sürede tedavi gerçekleştirilir ve hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Kasık fıtığını tedavisinde karnın dış bölgesine doğru taşmış olan periton kesesi yukarıdan bağlanır. İşlem sırasında kullanılan gizli dikiş ile, neredeyse dikiş izi kalmadan tedavi gerçekleştirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver