Çocuklarda Kabızlık (Peklik) Şikayeti

Kabızlık (Peklik): Anne sütünün büyük bir kısmı çocukta bağırsakta emildiğinden, meme emen çocuğun bir gün dışkı yapmamasının bir önemi yoktur. Buna rağmen yeterli derecede gıda ile beslenmeyen veya kusurlu beslenen çocuklarda görülen kabızlığı düzeltmek gerekir. Süt çocuğunun sütle tek taraflı beslenmesinde kuru ve sert, keçi pisliğini andıran (yağ sabunları kakası) bir kaka görülür. Bu takdirde sütü azaltmak ve gıdaya un, sebze ve meyveler ilave etmek gerekir.

Daha büyük çocuklarda tek taraflı ve az artık bırakan gıdalarla beslenme sonucunda kabızlık görülebilir. Süt, beyaz ekmek ve etten zengin bir gıda az artık bırakır ve bunun neticesinde kabızlık görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hareketsiz, iyi alıştırılmamış, sabah acele okula giden veya okulda oyun oynarken dışarıya çıkma ihtiyacına aldırış etmeyen çocuklarda da peklik görülür.

Midenin barsağa açılan ağzının darlığında görülen devamlı kusmalarda ve kalın barsağın alt kısmının genişlemesi ile kendini gösteren kalın barsağın ender rastlanan şekil bozukluğunda şiddetli ve tedaviye karşı direnen peklikler görülür. Bu hastalıklar doktor tarafından ele alınmalı ve özel bir diyet yapılmalıdır.

Çocuğun kakası çok sert olursa çoğu zaman makadın iç kısmını kaplayan ve çok nazik olan deri yırtılır. Çocuk tekrar dışarıya çıkarken yırtılan yerler çok ağrıdığından bu sefer de ağrıdan kakasını tutar. Bu yüzden çocuk kakaya çıkarken ağrı duyarsa vakit geçirmeden doktora göstermelidir.

Peklik çeken çocuklarda müshil veya lavman ancak belli bir süre kullanılmalıdır. Çünkü devamlı olarak kullanılmaları kabızlığı biraz daha artırmaktan başka bir işe yaramaz. Pekliği olan çocuklara ararot, pirinç unu, ayran, kakao gibi kabızlık yapan gıdalar vermeyiniz, bunların yerine çocuk iyileşinceye kadar yulaf unu, basit şekerler veya süt şekerini tercih ediniz. Süt çocuklarına yulafla yapılmış muhallebiler, sebzeler ve erik, incir kompostoları, bir kahve kaşığı zeytin yağı genellikle iyi gelir.

Sağlıklı çocukların ve okul çocuklarının gıdaları doğru düzenlenmeli, günün belirli saatlerinde düzenli olarak helaya gitme alışkanlığını kazandırmalı ve yeterli derecede hareket etmeleri sağlanmalıdır.
Aramalar: çocuğum kabız ne yapabilirim, çocuklarda kabızlık neden olur, çocuğumun kabızlığını nasıl geçirebilirim, kabızlık nasıl geçer, peklik için ne yapmak gerekir, pekliğin tedavisi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver