Çocuklarda Görülen Hırıltı, Çocuklarda Görülen Hırıltı Nedenleri, Çocuklarda Hırıltı

çocuklarda hırıltı neden olur, çocuklarda hırıltı nedenleri, çocuklarda hırıltı sebepleri,

Çocuklarda hırıltının nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar çocuklarda hırıltı nedenleri hakkında bahsederken bunun sebebinin akciğerden kaynaklandığının altını çizdiler. Akciğerin bir bölümün daralması ya da tüm bronşları ilgilendiren bir daralmanın husule gelmesinin çocuklarda hırıltıya yol açtığını, bu sorunlarında mikrobik ya da iltihabi nedenlerden olduğunu dile getirdiler. Bilhassa 6 ay ile 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen bronşiolit rahatsızlığı hırıltının temel kaynağıdır.

Üç yaşında olan çocukların yüzde onu bronşiolite yakalanmakta, bunlardan yüzde otuzu da belli bir süre sonra bronşioliti atlatmalarına rağmen tekrar bronşiolit geçirmekteler. Çocuklarda önce nezle ve grip gibi rahatsızlıklar yaşanır ardından da hırıltı meydana gelir. Bronşiolite aynı zamanda astımın ilk bulgularından da olabilir. Bronşiolit ve hırıltının tekrarlaması doğuştan gelen kistik fibrozis, gastroözafageal reflü ya da doğumsal akciğer anormallikleri de olabilir.

Çocuklarda görülen hırıltının bir başka sebepleri de, vasküler halkalar, trakosöfageal fistül, kistik higroma, göğüs duvarı yumuşaklığı, bronşiyal kistler laringeal web, laringeal kist ve vokal kord parezileri olabilir.  Tedavi için tüm olasıklar gözden geçirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver