Çocuklarda C Vitamini Eksikliği (Skorbüt)

C Vitamini Eksikliği (Skorbüt Hastalığı): 5-6 ay boyunca C vitamini almayan çocuklarda Skorbüt hastalığı belirtileri başlar. Bu hastalıkta çocuğun büyüme ve gelişimi bozulmuş, vücut direnci kırılmıştır. Yaraların iyileşmesi gecikir, kemikler kolaylıkla kırılır, diş etleri şişer. Skorbütlü çocuklarda bir çok hastalıklar, bilhassa mikrobik hastalıklar daha fazla görülür. Ağır seyreder ve daha uzun sürer. Deri ve diğer organlarda kanamalar olur.
c vitamini

C Vitamini Hangi Yiyeceklerde Bulunur
C vitamini taze sebzelerde, salata, domates, portakal, limon ve başka meyvalarda, karaciğer, kan et ve sütte bulunur. Bu gıdalar kaynatılırken C vitamini suya geçer veya harabolur. Bu hastalıktan korunmak için verilecek C vitamini almak gerekir. Hastalığın tedavisinde ise normal miktarın 2-3 katı C vitamini verilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

C Vitamini Bulunan Diğer Yiyeceklerden Bazıları Şunlardır; Kuşburnu, muz, maydanoz, kabak, ıspanak, kıvırcık marul, taze kırmızı ve yeşil biber, soğan, domates, lahana, mandalina, greyfurt, çilek, kavun, havuç, kivi de bulunmaktadır.

Meyvelerinizi sularını sıktıktan sonra bekletmeyin ve hemen için. Uzun süre bekletilmesi durumunda vitamin değerlerini kaybetmeye başlarlar. Taze meyve ve sebzelerinizi de doğradıktan sonra uzun süre bekletmemelisiniz. Ayrıca vitamin zenginliğini kaybetmemesi için pişirdiğiniz yemekleri günler boyunca bekletmemelisiniz. Bayat yemekleri yemek risklidir. Bozulmuş olabilecekleri için yenmesi vücudumuzun direncini kırabilmektedir. Beklemesi durumunda içeriğinde bulunana c vitamini değerini yitirir.
Aramalar: c vitamini nelerde bulunur, hangi gıdalarda c vitamini vardır, c vitamini içeren yiyecekler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver