Çocuklarda Alerji Testi

alerji astım tedavisi, astım alerji tedavisi, alerjik rinit astım, alerjik astım nedir, astım krizi, astımın belirtileri, astım belırtılerı, astımda bitkisel tedavi, alerjik astım belirtileri, allerjik astım belirtileri, astımın tedavisi varmı, astıma bitkisel çözüm, alerji tedavisi, alerji testi, en iyi alerji ilacı, alerji kremleri, alerji iğnesi, alerjik nezle bitkisel tedavi, polen alerjisi bitkisel tedavi, alerji doktoru, alerjinin tedavisi, alerjik hastalıklar, alerjik rinit ilaçları, alerji testi nasıl yapılır, alerji testleri, çocuklarda alerji testi, alerji çeşitleri, toz alerjisi, alerjik nezle tedavisi, en iyi alerji doktoru, çocuk alerji doktoru, alerji için şifalı bitkiler, alerji hastalıkları, akar alerjisi, alerji belirtileri, gıdaalerji testi, alerji türleri, alerji doktorları, alerji merkezi, gıda alerjisi testi, polen alerjisi aşısı, alerji testi nerede yapılır, alerji tedavi yöntemleri, ev tozu akarı alerjisi, alerji tedavi, alerjik burun tıkanıklığı, polen alerjisi tedavisi, bahar alerjisi tedavisi,

Çocuklardaki Alerji Testleri Çocuklarınızın Alerjilerden Kurtulmasını İstiyorsanız Sizler İçin Hazırladığımız Makalemizi Okuyabilir veya Web Sitemizden Daha Fazla Bilgi Edinebilirsiniz.

Çocuklarda Alerji Testi

 

 

 

Alerjiden şüphe edilen çocuklarda hangi alerji testinin uygun olduğuna çocuk alerjisi uzmanı muayene sonrası karar vermelidir. Şikayetlerin öyküsü sorgulandıktan sonra yapılan muayene ile önce hastalığın ne olduğu tanınır; daha sonra bu hastalığın alerjik olup olmadığına bakılır. Anne babaların kendi istekleriyle herhangi bir merkezde gidip alerji testiyaptırmaları doğru değildir.  Her alerjik hastalıkta istenecek alerji testleri farklıdır. Test sonuçlarının da mutlaka bir çocuk alerji uzmanınca değerlendirilmesi gerekir. Çocukta saptanan her alerji mutlaka hastalıktan sorumlu demek değildir. Yanlış pozitif ve yanlış negatif sonuçlar hastalığın tedavisinde aksamalara neden olur. Alerji testi kandan yada ciltten yapılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kandan Bakılan Alerji Testleri (Spesifik Ige)

İlk 3 yaşta alerji deri testleri sağlıklı sonuç vermeyebileceğinden daha çok kan testleri (spesifik IgE) tercih edilir. İnek sütü, yumurta, buğday, balık, fıstık en sık görülen gıda alerjileridir. İlk 3 yaşta solunum yolu alerjisinden (ev tozu, küf, hayvan alerjisi) şüphelenildiğinde de kandan yapılan testler tercih edilir. Alerji ilaçlarının kesilemediği ve cildin dokunmaya aşırı reaksiyon verdiği (dermografismus) durumlarda çocuğun yaşı büyük olsa bile kan testleri tercih edilir. Kan testleri her zaman alerjiyi yakalayamayabilir. Pozitif çıktığında ise sonuçların bir alerji uzmanınca çocuğun şikayetleri ile ilişkilendirilmesi gerekir. Böylece gereksiz kısıtlamalar yapılmamış olur. Parmak ucundan alınan kanla yapılan hızlı testlerle güvenilir sonuçlar alınamamaktadır. Mutlaka damardan kan alınarak spesifik IgE çalışılmalıdır.

Alerji Prik (Delme) Deri Testi

3 yaşından sonra solunum yolu alerjisinden şüphe edilen alerjik nezle ve çocuk astım hastalarında alerji deri testi altın standarttır. En güvenilir sonuç bu testle elde edilir. Alerji deri testi alerjik maddeyi cilde damlatma ve cildi delme esasına dayanır. Bu test çok hassas bir testtir. Gözle değerlendirilir. Bu nedenle yapan kişinin bu konuda deneyimli olması gerekir. Test cilde standart miktarda delme yapmalıdır. Fazla delinip kanatıldığında yanlış pozitif sonuç verebilir. Bu nedenle özel aplikatörlerle test yapılması önerilir. Bu aplikatörlerle ne kadar bastırılırsa bastırılsın cilt 1-2 mm’den fazla delinmez. Delme basıncının testi yapan kişi tarafından belirlendiği, lanset kullanılarak çizme yada delme şeklinde uygulanan testler sağlıklı sonuç vermez. Alerji deri testi yapılmadan 10 gün öncesinden ağızdan alınan alerji ilaçları (antihistaminik) kesilmelidir. İdeal olanı alerji deri testinin bir çocuk alerjisi uzmanı tarafından yapılıp değerlendirilmesidir.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver