Çocuklar Kış Mevsiminde Nasıl Beslenmeli, Çocuklar Kışın Nasıl Beslenmeli, Çocuklara Kış Mevsimi İçin Beslenme Önerileri

kış aylarında çocuklar nasıl beslenmeli, kış aylarında çocukların beslenme, kış mevsiminde çocuklar nasıl beslenmeli, kışın çocukların beslenmesi

Çocuklar kış aylarında nasıl beslenmeli?

Kış ayları geldi çattı ve hastalıklar başta çocukları olmak üzere her birimizi tehdit etmeye başladı. Kış mevsiminde büyük küçük her birimiz bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için, bir takım besinlerin tüketimine ağırlık vermeli ve sağlığımızı korumaya çalışmalıyız. Ancak çocukların bünyeleri yetişkinlere göre hastalık kapmaya daha yatkın olduğu için, bu koruma çocuklarda iki katına çıkartılmalıdır. Kış aylarında düzenli bir beslenme programı ve doğru besinlerin tüketimi ile çocuklarınızın bu mevsimi sağlıklı atlatmasını sağlayabilirsiniz. Bilhassa da vitamin ve mineral bakımından zengin besinler çocukların menüsünde yer almalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kış aylarında çocuklar nasıl beslenmeli?

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede en etkili vitamin A vitamini olduğu için, savunma sistemine yardımcı bu vitamin çocuklar tarafından sık sık tüketilmelidir. A vitamini bakımından zengin olan greyfurt, havuç, kuru kayısı, Trabzon hurması, kırmızı lahana, pancar, yaban mersini, kırmızı turp, böğürtlen yüksek miktarda kış aylarında çocuklar tarafından tüketilmelidir.

A vitaminin yanı sıra mandalina, portakal ve kivi gibi C vitamini ihtiva eden meyvelere de ağırlık verilmelidir. Çocukların günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için bu meyveler her gün mutlaka yenmelidir. Bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olan E vitamini de, çocukların kış aylarında beslenme programında yer almalıdır. Zeytin, zeytinyağı ve bazı yeşil sebzeler E vitamini bakımından zengindir.

Çocukların birçoğu kış aylarında kansız düşer. Bunun için ise, demir bakımından zengin olan gıdaların tüketimine ağırlık verilmelidir. Et, pekmez, ciğer, yumurta, kuru üzüm, bakliyat ve bazı yeşil sebzelerde bulunan demir, kış aylarında çocukların sağlığı için büyük önem taşır. Ayrıca güneşli havalarda çocukların dışarıda oynamasına izin verin ki, güneş ışığından D vitamini alsın.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver