çocuk zekasını en çok hangi yiyecek arttırır-çocuklarda bebeklerde zekayı arttıran besinler ve yiyecekler Hakkında Bilgi

Aşağıda çocuk zekasını en çok hangi yiyecek arttırır-çocuklarda bebeklerde zekayı arttıran besinler ve yiyecekler ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

çocuk zekasını en çok hangi yiyecek arttırır-çocuklarda bebeklerde zekayı arttıran besinler ve yiyecekler

Bebekler ve Çocuklar için zekayı artırıcı gıdalar ve besinler özellikle ebeveynlerin öğrenmek istedikleri bir beslenme meselesidir. Çocuklarınızın zeka gelişiminde beslenme ve çevrenin etkisi % 70 tir. Genetik kalıtım faktörlerinin etkisi ise % 30 dur. Bu nedenle anneler ve babalar bebekleri ve çocukları iyi besleyerek onların zeki olmasını sağlamak için çok şey yapabilirler.

Fonksiyonel besinler çocuklarda zekayı artırabilir. Özellikle balık yağında bulunan omega-3 yağ asitleri ve budan üretilen vücutta sentezlenen DHA dediğimiz doymamış yağ asitlerinin zekaya olumlu şekilde etkilediği ve artırdığı biliniyor.

DHA son yıllarda karşımıza reklamlar aracılığı ile de sıkça çıkıyor. Bazı ürünlere dışırıdan eklenerek bu ürünler topluma süper besinlermiş gibi yansıtılıyor. Halbuki normal beslenme sürecimizde haftada iki defa 150 gram balık yediğimizde ve çocuklarımıza yedirdiğimizde hem büyüme ve gelişmenin sağlanması hem de zekanın gelişmesi için bu fonksiyonel besinleri almış oluruz.

Reklamlarda görülen DHA içerikli ürünlerde satın alınacağı zaman mutlaka üzerindeki etiketler iyice okunmalı ve mümkünse bir diyetisyen ya da doktorun tavsiyesi alınarak kullanılmalıdır. Çünkü çocuk beslenmesi çok hassar bir konudur ve gelişme dönemindeki çocuklar çok az miktarı ile çok fayda sağlayacakları bir ürünü fazla tükettikleri takdirde zarar görebilirler. Bu konuda anne-babanın, ebeveynlerin ve öğretmenlerin çok dikkatli olması ve doğru rehberlerden, doğru kaynaklardan bilgi alıp bunu yaşamlarına geçirmesi gerekir.

zeka arttırıcı bitki, besin, meyve ve yiyecekler

Çilek : İçeriğindeki fisetin maddesi hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.
Bitter çikolata : Magnezyum ve antioksidan içeriğiyle beyne oksijen taşıyarak daha aktif çalışmasını sağlıyor.
Tahıl : Önemli bir B vitamini kaynağı olan tahıllar, kan şekerini dengeliyor
Patates : Kan şekerini dengeli olarak yükseltiyor bu sayede zeka daha verimli çalışıyor
Yoğurt : İçinde bulunan tirozin isimli madde hafızayı güçlendirip, beyni uyarıyor
Fasulye : Lif ve protein bir arada özellikle çocuklarda zekayı açıyor
Kırmızı ve turuncu renkli sebzeler : Özellikle domates, havuç ve kırmızı biberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor
Somon : Omega-3 yağları hem beyni koruyor hem hafızayı güçlendiriyor
Lahana : tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlar
Yağsız kırmızı et : Tam bir demir deposu, özellikle sağlıklı alyuvarlar için vazgeçilmez… Beyin gelişimi için büyük yarar sağlıyor
Üzüm suyu : Dopamin salgılanmasını arttırarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor

Hergün düzenli olarak kahvaltı yapan kişilerin diğerlerine oranla daha başarılı ve verimli oldukları biliniyor.
Yoğun bir güne başlarken ; peynir, süt, yumurta gibi protein içeren besinlerden oluşan bir kahvaltı, şekerli çay ve simitten oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha iyi sonuç almayı sağlıyor.

Odaklanma için ceviz, fındık, fıstık gibi sinirleri kuvvetlendiren yiyeceklerin yenmesini öneriliyor

Uzmanlar yaratıcılığın geliştirilmesi için zencefil yenmesini öneriyor. Kimyonun da içerdiği uçucu yağların bütün sinir sistemini uyardığını söyleyen diyetisyenler “Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir. Çay, bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon eklenerek yapılabilir” önerisinde bulunuyor

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver