Çocuğunuzun bitlendiğini nasıl anlarsınız? Bitin yayılmasını önlemek için ne yapmalı? Bitlenmeden nasıl korunuruz?

bitmanset511

Bitten nasıl korunuruz?

Çoğu kişi hayatı boyunca en az bir kez bitlenmiştir. Bitlenme genellikle okul çağındaki kişilerde ortaya çıktığı için bu konuyu incelemek istedik

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bit, eklembacaklılar sınıfından, yürüyen ama sıçramayan bir parazittir.

Bitler kopan deri parçaları, deriden salgılanan yağ ve bazen kan ile beslenirler.

Direkt temas olmadan sadece aynı ortamda olmak ya da yakın bulunmak yolu ile bitlerin bulaşması mümkün değildir.

Sirke denilen yumurtaları hareketsiz olup özellikle kulak arkası ve ensede bulunan saç diplerine yerleşir ve kaşıntı yapar.

Bitlerden nasıl korunmalıyız?

Öncelikle başkasına ait toka, şapka, bere gibi saç aksesuarları kullanmamalı, fırça ve tarağımızı paylaşmamalıyız.

Yakın arkadaşımız dahi olsa başkası ile aynı yastığı kullanmamalıyız.

Sinemadaki ve taşıtlardaki gibi kumaş ve yüksek arkalıklı koltuklara çok sayıda baş dayandığı için bu tür yerlerde mümkün olduğunca başımızı dayamamalıyız.

Kuaförlerde kullanılan saç araçları ve aksesuarlardan bulaşma olabileceği için kullanılan aletlerin hijyenik olduğundan emin olmalıyız.

Ayrıca koruyucu olarak eczanelerden temin edilen saç tokası veya rozet kullanabiliriz.

Saçımızda bit varsa ne yapmalıyız?

Eğer saçımızda bit veya sirke varsa, eczanelerden temin edeceğimiz şampuanı kuru saça sürerek 10 dakika bekletmeli ve daha sonra yıkamalıyız. (Piyasada çeşitli bit şampuanları olduğu için üzerlerinde yazan talimata göre kullanmanız daha doğru olacaktır.)

Ancak saçımızda sirke yani bit yumurtası varsa, bu yumurta ömrünü tamamlayıp bit haline dönüşecektir.

Bu nedenle tedavi için kullanılan ilaçlı şampuanlar yeterli değildir.

Bu ilaçların kutusunda bulunan sık dişli taraklar ile her gün temiz bir beze yayılan saçlar tutam tutam taranarak sirkeler tek tek temizlenmelidir.

Tedbir olarak ilk uygulamadan 1 hafta sonra ikinci bir uygulama yapılması olası yeni bitleri de öldürecektir.

Hepinize sağlıklı ve bitlerden uzak günler dileriz

Bit nasıl bulaşır? Bitlenme nasıl önlenir?

 Okulların açılmasıyla beraber bitlenme konusu tekrar gündeme geldi. Biz de bu nedenle özellikle okul dönemi çocuklarını ve aileleri huzursuz eden bitlenme konusunu araştırdık. Saç biti nedir? Bit nasıl bulaşır? Çocuğunuzun bitlendiğini nasıl anlarsınız? Bitlenme nasıl tedavi edilir? Bitlerden nasıl korunabiliriz? Sorularınızın yanıtı pudra.com’da…

Çocuğunuzun bitlendiğini başını sık sık kaşımasından anlayabilirsiniz. Biti tespit etmek ve bit,n yayılmasını önlemek için çoçukların boyun ve kulak arkasındaki saçları dikkatle incelemek gerekiyor.

Saç biti nedir? 
Saç bitleri insan saçında yaşayan ve üreyen çok küçük, kanatsız, günde 2-8 kez kan emerek beslenen gri böceklerdir. Sirke denilen yumurtaları görmek bitin kendisini görmekten daha kolaydır ve genellikle enseye yakın, kulakların arkasında ve başın arkasında saç tellerine tutunmuş halde bulunurlar.

Bitler saç derisine yerleştikten sonra kısa sürede yumurtlayarak çoğalırlar. Yaşamaları için ideal sıcaklık 30 derecedir. Saç biti insan vücudu dışında yalnızca 48 saat yaşayabilir ve evcil hayvanlar üzerinde yaşayamaz. Sirkeler ise insan vücudu dışında kumaş ve battaniye üzerinde 10-15 gün canlı kalabilirler.

Sirkeler kir veya kepek gibi yıkanarak temizlenemezler. Önce etkili bir ürün ile öldürülmeli, sonra bu amaç için yapılmış ürünün kutusundan çıkacak olan özel bir tarak ile saçtan temizlenmelidir.

Bitler nasıl bulaşır? 
Bitlenmenin yaygın olarak düşünüldüğü gibi pislikle bir ilgisi yoktur; aslında bit temiz, sağlıklı saçı, kirli saça tercih eder. Yetişkin ya da çocuk, herkes bitlenebilir. En yaygın belirtisi, başın ve ensenin şiddetle kaşınmasıdır.

Saç biti son derece bulaşıcıdır. Tarak, fırça, eşarp, yastık, şapka ve tüylü oyuncaklar gibi paylaşılan kişisel eşyalar ile yayılırlar. Tekrarlanan salgın riskini azaltmak için bu eşyaları paylaşmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca, döşeme, yastık gibi saçın temas ettiği yüzeylerden kişiden kkişiye geçer. Ama asıl bulaşma yolu saç temasıdır. Bit, özellikle toplu olarak yaşanılan okul, yuva gibi ortamlarda çok kolay dağılır.

Çocukların bitlendiğini nasıl anlarız? 
Bitlenmeyi gösteren ilk ipucu sık sık kafa derisinin kaşınmasıdır. Biti tespit etmek ve yayılmasını engellemek amacıyla, ensenin arka kısmındaki ve kulak arkasındaki saçlar dikkatle incelenmelidir. Bitler ışıktan kaçtıkları için, yalnızca saç kılına yapışmış küçük beyazımsı, oval yumurtaları (sirkeleri) görebilirsiniz.

Bitlenme nasıl tedavi edilir? Tıbbi ilaçlar nasıl kullanılır?

 • Saç normal bir şampuanla yıkanır.
 • Durulanır.
 • Havlu ile kurulanır.
 • Tıbbi saç kremi çalkalanır.
 • Oğuşturarak kremin saça iyice nüfus etmesi sağlanacak şekilde uygulanır. (Özellikle ense ve kulak arkalarına dikkat edilerek.)
 • 10 dakika saçlar kremli olarak beklenir.
 • Bol su ile durulanarak kurutulur.

İlaçlar saç biti ve sirkelerini öldürür. Fakat ölü bit ve yumurtalar saç telleri arasında kalır. Bunlar ince uçlu bir tarak veya elle özenle temizlenmelidir.

Bitlerden nasıl korunuruz? 

 • Ailenin her ferdi kontrol edilmeli. Ailenin diğer fertlerinde bite ya da sirkeye rastlayabilirsiniz.
 • Giysiler, çarşaflar ve havlular sıcak su ile yıkanmalı.
 • Taraklar, fırçalar vs. sıcak suda bekletilmeli.
 • Tüm ev ve araba elektrik süpürgesi ile temizlenmeli.
 • Yıkanmayan eşyalar 2 hafta süreyle bir poşetin içinde hava almayacak şekilde bekletilmeli. Bu süre sirkelerin ölmeleri açısından önemlidir. Sirkeler insan vücudu dışında 10-15 gün canlı kalabilirler.

Çocukların bitlenmemesi için ne yapabiliriz? 
En önemlisi belli aralıklarla çocukların saçlarını kontrol etmektir. Ayrıca, bitlenme konusunda bilgili olmak, bit görünce hemen önlem almak açısından önem taşır. Piyasada bit tedavisinde kullanılan pek çok ilaç bulunuyor. Bunlar şampuan veya sprey şeklinde olabiliyor. Ürünler arasından seçim yaparken, tek kullanımda etki gösterenlerin tercih edilmesi uygun olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver