Çocuğum Yemek Seçiyor Ne Yapmalıyım, Çocuğum Yemek Yemiyor, Çocuğum Yemek Yemiyor Ne Yapılmalı

çocuklara nasıl yemek yedirilir, çocuklara nasıl yemek yedirmeli, çocuklara yemek yedirmek için, yemek yemeyen çocuklar

Çocuğum yemek yemiyor ne yapmalıyım

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Çoğu annenin muzdarip olduğu sorunlardan biri de, çocuktaki iştahsızlıktır. Yemek seçme ve yemeği yememe gibi sorunlar annelerin çok fazla canını sıkar. Türlü türlü yöntemlere başvurup yinede çocuğunuzun yemek yemesini başaramadıysanız, birde bu makalemizdeki önerileri denemelisiniz.

 

Çocukların yemek seçmesinde ailelerinde payı vardır. Eğer evinizde yemek seçen bir birey varsa bu çocuğu da yansır. Öncelikle sizin yemek seçimi yapmamanız ve bu konuda çocuğunuza örnek olmanız gerekir.

Yemek yemek hepimiz için fizyolojik bir ihtiyaçtır. Yemek seçen ve yemek yemek istemeyen çocukların arkasından koşuşturmak, onların dikkatlerini başka yöne çekerek yemek yedirmek veya yemesi için zorlamak yanlış bir davranıştır. Çünkü çocuk mutlaka acıkacak ve yemek yemek isteyecektir. Ve unutmayın ki, çok acıkan bir insan kuru bir ekmeği bile iştahla tüketir. Çocuk acıktığını fark etmeli, yemek yeme ihtiyacı duymalıdır. Bu sayede önüne ne verirseniz verin elbette yiyecektir.

Çocuk yemek yerken çok yemesi konusunda baskı yapmayın. Siz böyle davrandıkça çocuk ilginizi çekmek için yememekte ısrar edecektir. Bırakın istediği kadar yesin.

Sofrayı hazırladığınız zaman çocuğunuzu mutlaka yemeğe davet edin. Eğer gelmek istemiyorsa ısrar etmeyin, ve ona şöyle diyin ” Çocuğum karnımızı doyurmak için sofraya yemeği koyuyoruz. Yarım saat içinde de yemeğimizi bitiririz. Sonra ben sofrayı kaldırırım. Sofrayı kaldırdıktan sonra ise sana bir daha yemek hazırlamam. Ayrıca yemekten sonra senin için çayla birlikte kek, pasta, sandviç gibi şeyler atıştırmana da izin vermem bir sonraki yemek saatine kadar aç kalırsın.” Eğer çocuk halen yemek yememe konusunda ısrarcı ise bu sözünüzde durun. Çocuğunuzun yemek zamanı sofraya oturmadıysa ona acıktığında yemek vermeyin. Açlıktan bu zamana kadar hiçbir çocuk hayatını kaybetmemiştir. Emin olun ki bu davranış onun kafasına dank edecek ve bundan sonra her sofra kuruluşunda sizinle birlikte sofraya oturacaktır.

Çocuk sizinle birlikte sofraya oturmuyorsa ona abur cubur vermeyin. Bu davranışınız çocuğunuzun beslenme alışkanlığını bozar ve sağlık problemlerine yol açar. Biraz sabırlı olmakta ve ona bu konuda acımamakta fayda var. Bir süre sonra emin olun ki siz çağırmadan sofraya gelip sizinle birlikte yemek yiyecektir.

Son bir öneri daha! Yemek yapmadan önce ne pişireceğinizi çocuğunuza sorun. Önceliğiniz onun sevdiği yemekler olsun. Sevdiği yemekleri pişirmeniz yemek yemenin onun için bir zevk olduğunu anlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver