Cinsel İlişkide Orgazm Devresi

Orgazm dönemi: Tarifi güç olan bu fizyolojik olay, uyarılma ve plato dönemlerinde giderek artan gerilimin, birdenbire serbestleşmeye, çözülmeye dönüşen bir değişim noktası olarak tarif edilebilir.

Saniyelerle sınırlı olan bu dönemin erkeklerdeki belirtisi ejakülasyon, yani boşalmadır. Ejakülasyonu, penis etrafını saran kasların orgasm sırasında ritmik olarak kasılmaları gerçekleştirir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kadınlarda ise olay, yine erkeklerden daha karmaşıktır. Sübjektif olarak orgasm hissinden yaklaşık birkaç saniye sonra, ritmik adale kasılmaları ile orgasm ortaya çıkar. Bu adaleler grubunun başında uterus ve vajina kaslarının kasılmaları gelir. Uterus da ki kasılmalar, bazen tek bir kasılma halinde, bazen de ardı sıra gelen bir seri kasılmalar halindedir. Bu kasılmalar, adet kanaması sırasındaki veya doğum sırasındaki uterus kasılmalarına benzer. Bu nedenle gebelik sırasında yapılan cinsel ilişkilerin yol açacağı orgazmik uterus kasılmalarının, düşüklere veya erken doğumlara yol açabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

Yine orgazm sırasında vajinada da uterus kasılmaları ile hemen hemen aynı zamana rastlayan ritmik kasılmalar görülmektedir. Bu kasılmaların sayısı, ortalama olarak 3-15 kadardır. Bazı kadınlarda anüs çevresini kuşatan kasların da orgazm sırasında ritmik olarak kasıldıkları belirtilmektedir.

Bu arada kadın ve erkek arasında orgazm açısından görülen önemli bir farklılıktan söz etmek gerekir. Kadınlar aynı cinsel siklusta birden fazla orgazm olabilirler, yani kadınlar “multiorganizmik”dirler. Buna karşılık erkekler ancak bir cinsel siklusta tek bir orgazm olabilirler, ikinci bir orgazm için, belirli bir süre beklemeleri gerekmektedir.

var Ads1 = document.getElementById(‘AdsenseAds1′);
var Ads2 = document.getElementById(‘AdsenseAds2′);

Ads1.parentNode.removeChild(Ads1);
Ads2.parentNode.removeChild(Ads2);

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver