Çinko Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Çinko Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çinko Nedir, Çinko Ne Anlama Gelir, Çinko Ne Demektir, Çinko Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çinko ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çinko Anlamı

Çinko Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Atom numarası 30 olan element. Mavimsi beyaz renkli, parlak bir metaldir. Simgesi Zn’dir. Çinko kırılgan olmakla birlikte aynı zamanda dövülgen de bir elementtir. Belli oranda elektrik iletkenliğine sahiptir.

Çinko doğada bol bulunmaz. Başka elementin atomlarıyla kolaylıkla kimyasal tepkimeye girer ve bu nedenle büyük ticarî önemi vardır. Dünyada yılda 7 milyon ton dolayında çinko üretilir. Genellikle demirin
galvanizlenmesinde ve bazı alaşımların, örneğin pirinç ve Alman gümüşünün elde edilmesinde kullanılır. Ayrıca pillerde kullanılır.

Canlılar için yaşamsal bir elementtir. İnsanın büyüme ve gelişmesinde önemli bir yeri vardır. Çinko bedenimizdeki hemen hemen her hücrede bulunan çok temel bir elementtir. Yaklaşık 100 enzimin etkinliğinde rolü vardır. Yetişkin bir insanda 2,5 gram kadar çinko bulunur ve her gün yaklaşık 15 miligram alınması gereklidir. Et, peynir ve ayçiçeğinde bol miktarda bulunur.

Konu ile ilgili aramalar: Çinko Nedir Çinko ödev ara Çinko kelime anlamı Çinko sözlükte ara Çinko ansiklopedi bilgi bankası ara Çinko ne demek Çinko neye denir

Çinko ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver