Çinko Minerali Hangi Besinlerde Bulunur, Çinko Nelerde Var¸ Hangi Besinlerde Çinko Bulunur, Çinkodan Zengin Besinler

çinkodan zengin gıdalar, çinkodan zengin yiyecekler, hangi besinler çinko içerir, hangi besinlerde çinko var

Çinko hangi besinlerde bulunur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Büyüme, gelişme ve sıhhatli bir yaşam sürdürebilme de önemli bir rolü bulunan vitamin ve mineraller, vücudumuzun görevlerini yerine getirebilmesinde ve devamlılığını sağlamasında en çok ihtiyaç duyduğumuz besin gruplarıdır. Mineraller bedenimiz tarafından üretilmediği için beslenme yoluyla alınması lüzumludur. Çinkoda bir mineral olup besinler yoluyla vücuda kazandırılmalıdır. Çünkü çinkonun vücudumuz için önemli işlevleri bulunur.

 

Çinko minerali hangi besinlerde bulunur?

 

Koku alma duyumuzun korunması, bağışıklık sistemimizin düzenli çalışmasında, proteinlerin vücudumuzda inşa edilmesi, enzimlerin salgılanması ve DNA’nın oluşması gibi önemli fonksiyonlar yerine getiren Çinko, susam, istiridye, kabak ve karpuz çekirdeği, bitter çikolata, koyun eti gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Dana ciğeri, süt ve süt ürünleri, patates, esmer pirinç, fıstık, fasulye ve kepekli tahıllarda çinkodan zengin gıdalar olmaktadır.

Vejetaryen olanlar ise et ürünlerinden alamadıkları çinko ihtiyacını, sebze ve meyvelerden karşılayabilir. Yetişkin erkekler 11 mg, kadınlarda 8 mg günlük çinko tüketmeliler. Kadınlar gebelik ve emzirme 10-12 mg tüketmeliler. Çocukların günlük çinko tüketimi ise; 4-8 yaş arası 5 mg, 9-13 yaş arası 8 mg olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver