Çinicilik ve Seramik Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Çinicilik ve Seramik Teknisyeni, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni hakkında, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni ile ilgili bilgi, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni mesleği, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni nasıl olunur, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni olmak için, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni özellikleri, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Görevleri
Ürünlerin biçimlendirileceği model ve kalıpları hazırlar, Seramik çamurunu hazırlar, akışkanlığını ve yoğunluğunu kontrol eder, hazırladığı çamuru biçimlendirir ve süsler, şekil verilen çamuru fırında pişirir, uygun desenleri, çeşitli boya ve fırçalar kullanarak ürün üzerine çizer, şekil verilmiş seramiğin üzerine sır adı verilen parlak maddeyi sürer ve son haline gelmesi için tekrar fırında pişirir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Seramik çamuru (Kaolin,kil,kuars v.b) Kalıp yapımı için alçı, arap sabunu, Spatül, sistre, bıçak, sünger ve değişik kazıyıcı aletler, Modelaj kalemleri, fırın, seramik fırçaları, seramik boyaları, aydınger ve eskis kâğıtları, çeşitli boyalar ve kimyasal maddeler.

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Özellikleri
Çinicilik ve Seramik Teknisyeni olmak isteyenlerin; Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda başarılı, gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen, yaratıcı, şekil uzay ilişkilerini görebilen, ayrıntılara dikkat edebilen, tasarlama ve çizim yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Çalışma Alanları
Bu elemanlar özel sektöre ait seramik işletmelerinin dökümhane, fırınlama, sırlama, korlama, alçı ve kalıp bölümlerinde, karo üretim fabrika ve atölyelerinde çalışabilirler veya kendileri de atölye açabilirler. Çinicilik ve seramik teknisyenleri işsiz kalmaları durumunda porselen sektöründe de iş olanağına sahiptirler.

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Okulu
Meslek Liselerinde Çinicilik ve Seramik adında alan ve dal bulunmamakta yeni uygulamaya göre Seramik Ve Cam Teknolojisi alanı altında Çinicilik, Sır Üstü Dekorlama, Alçı Model Kalıp, Tornada Form Şekillendirme, Serbest Seramik Şekillendirme, Cam Şekillendirme, Tezyinat, İndirme, Vitray isimli dallarda eğitim verilmektedir.Bu dallara ait bilgi edinmek İçin Bakınız.Genel Eğitim Öğretim dosyaları.Bu dosyadaki eğitime ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Endüstri Meslek liselerinde 4 yıl süreyle verilmektedir.

 

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek lisesi mezunları alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı olduktan sonra “Ustalık Belgesi” almaya ve kendi işyerlerini açmaya hak kazanırlar. Meslek liselerinin “Çinicilik ve Seramik” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde Cam-Seramik, Çini İşlemeciliği, Endüstriyel Seramik, Mimari Dekoratif Sanatlar, Seramik ile ön lisans programlarına sınavsız geçiş yapabilirler. Öğrenci Seçme Sınavına girip başarılı olmaları halinde Özel yetenek sınavına göre “Seramik Öğretmenliği” bölümüne de girebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver