Çinicilik Ve Seramik Teknisyeni İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir Çinicilik Ve Seramik Teknisyeni Maaşları Ne Kadar Çinicilik Ve Seramik Teknisyeni Mesleği Nedir

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Nasıl Olunur Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Ne İş Yapar Çinicilik Ve Seramik Teknisyeni Mesleği Nedir, Şartları Ve Maaşları

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni Mesleği

TANIM
Seramik hammaddesinden mutfak, banyo ve süs eşyaları yapan, bu malzeme ve eşyaların üzerine özgün çalışmalar veya eski çini motiflerinden yararlanarak desen, biçim tasarlayan ve uygulayan kişidir.

GÖREVLER

– Ürünlerin biçimlendirileceği model ve kalıpları hazırlar,
– Seramik çamurunu hazırlar, akışkanlığını ve yoğunluğunu kontrol eder,
– Hazırladığı çamuru biçimlendirir ve süsler,
– Şekil verilen çamuru fırında pişirir,
– Uygun desenleri, çeşitli boya ve fırçalar kullanarak ürün üzerine çizer,
– Şekil verilmiş seramiğin üzerine sır adı verilen parlak maddeyi sürer ve son haline gelmesi için tekrar fırında pişirir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
– Seramik çamuru (Kaolin,kil,kuars v.b)
– Kalıp yapımı için alçı, arap sabunu,
– Spatül, sistre, bıçak, sünger ve değişik kazıyıcı aletler,
– Modelaj kalemleri,
– Fırın,
– Seramik fırçaları,
– Seramik boyaları,
– Aydınger ve eskis kağıtları,
– Çeşitli boyalar ve kimyasal maddeler
MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Çinicilik ve Seramik Teknisyeni olmak isteyenlerin;
– Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda başarılı,
– Gözü ve eli eşgüdüm halinde kullanabilen,
– Yaratıcı,
– Şekil uzay ilişkilerini görebilen,
– Ayrıntılara dikkat edebilen,
– Tasarlama ve çizim yeteneğine sahip
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Çinicilik ve Seramik Teknisyenleri, çini ve seramik ürünleri imal eden atölye ve fabrikalarda çalışırlar. İsterlerse kendileri de atölye kurabilirler. Çalışma ortamları tozlu, ıslak, çamurlu ve kirli olup, bazen sıcak ve kokuludur. Çalışırken daha çok malzemelerle ilgilendiği için başkalarıyla iletişime az gereksinim duyar.
.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

– Bu elemanlar özel sektöre ait seramik işletmelerinin dökümhane, fırınlama, sırlama, korlama, alçı ve kalıp bölümlerinde, karo üretim fabrika ve atölyelerinde çalışabilirler veya kendileride atölye açabilirler.
– Çinicilik ve seramik teknisyenleri işsiz kalmaları durumunda porselen sektöründede iş olanağına sahiptirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek Liselerinde Çinicilik ve Seramik adında alan ve dal bulunmamakta yeni uygulamaya göre Seramik Ve Cam Teknolojisi alanı altında Çinicilik, Sır Üstü Dekorlama, Alçı Model Kalıp, Tornada Form Şekillendirme, Serbest Seramik Şekillendirme, Cam Şekillendirme, Tezyinat, İndirme, Vitray isimli dallarda eğitim verilmektedir.Bu dallara ait bilgi edinmek İçin Bakınız.Genel Eğitim Öğretim dosyaları.Bu dosyadaki eğitime ilişkin bilgiler değişiklikten önceki dönemi kapsamaktadır.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Endüstri meslek liselerinde eğitim görebilmek için;
– İlköğretim okulu mezunu olmak ile bünyesi ve sağlık durumunun gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olması yeterlidir.
-Kız Meslek/Endüstri meslek liselerine girmek için ilköğretim okulu mezunu olmak,
-Anadolu Kız Meslek Liselerine giriş için ise MEB’ce yapılan “Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı”nı kazanmak gerekmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Endüstri Meslek liselerinde 4 yıl süreyle verilmektedir. Eğitimde 1. sınıf ortak, 2. ve 3. sınıflarda branşlaşarak çinicilik ve seramik eğitimi ayrı ayrı verilmektedir.
Endüstri Meslek Liselerinde lise genel kültür derslerinin yanı sıra; öğrenciler eğitimleri boyunca Meslek Bilgisi, Teknik Resim, Meslek Resmi, Resim Desen Bilgisi, Seramik Makineleri, Atölye derslerini alırlar. Kız Meslek Liselerinde de eğitim süresi 4 yıldır.
Anadolu Kız Meslek Liseleri, Kız Meslek/meslek liselerinin Seramik alanında öğrenim gören öğrenciler genel bilgi derslerinin dışında İnsan ilişkileri ve iletişim, araştırma teknikleri, Girişimcilik, Bilgisayar, ilkyardım, Temel Sanat Eğitimi, Desen,Teknik Resim, Alçı Atölyesi, Seramik Teknolojisi, Seramik tasarımı, Seramik kimyası, Seramik Atölyesi gibi mesleki dersleri alırlar. Anadolu Kız Meslek/Anadolu Meslek Liseleri ve Kız Meslek/Meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 11.sınıfta 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda beceri eğitimi yaparlar. 9.sınıfta genel kültür derslerinin yanı sıra tanıtım ve yönlendirme dersi de almaktadırlar.
MESLEKTE İLERLEME

Meslek lisesi mezunları alanlarında ustalık sınavına girerek başarılı olduktan sonra “Ustalık Belgesi” almaya ve kendi işyerlerini açmaya hak kazanırlar.
Meslek liselerinin “Çinicilik ve Seramik” bölümünden mezun olanlar istedikleri taktirde Cam-Seramik, Çini İşlemeciliği, Endüstriyel Seramik, Mimari Dekoratif Sanatlar, Seramik ile önlisans programlarına sınavsız geçiş yapabilirler. Öğrenci Seçme Sınavına girip başarılı olmaları halinde Özel yetenek sınavına göre “Seramik Öğretmenliği” bölümünede girebilirler.
BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde uygulamalı eğitim gören öğrencilere, işletmelerce asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere bir ücret verilmektedir.Eğitim gören adayların iş kazası, iş riski ve meslek hastalıkları ile ilgili sigorta primleri devletçe karşılanır.Bütün öğrenci haklarından yararlanır.Eğitim görülen işletmenin sağlayacağı sosyal olanaklardan faydalanır.Eğitim sonrası değişik firmalara göre en az asgari ücret düzeyinde ücret alırlar. Bu ücret çalışılan işyerine, yapılan üretime ve kişinin yeteneğine göre artmaktadır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

-İlgili eğitim kurumları,
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
-Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver