Çini İşletmeciliği Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Çini İşletmeciliği Teknikeri, Çini İşletmeciliği Teknikeri hakkında, Çini İşletmeciliği Teknikeri ile ilgili bilgi, Çini İşletmeciliği Teknikeri mesleği, Çini İşletmeciliği Teknikeri nasıl olunur, Çini İşletmeciliği Teknikeri olmak için, Çini İşletmeciliği Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, Çini İşletmeciliği Teknikeri özellikleri, Çini İşletmeciliği Teknikeri ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Görevleri
Geçmişte yaşayan insanların kullanmış olduğu çini biçim ve desenlerini bulmak için araştırmalar yapar, çamur, astar ve sırın hazırlanması için hangi maddelerden ne oranda gerektiğini hesaplar, Çamura şekil vermek için form ve karoları hazırlar ve çamur tornasında şekil verir, şekil verilen çamuru fırında yoğun kıvamda pişirir, uygun desenleri, çeşitli boya ve fırçalar kullanarak ürün üzerinde çizer, önceden hazırlanmış sırı, elle ürün üzerine kaplar ve son haline gelmesi için, tekrar fırında pişirir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Elektronik tartılar, Bilgisayar, teknik çizim malzemeleri, Ağaç ve çamur tornaları, Açıcı motorlar, Pres, Fırın, Samur fırça takımları, Torna bıçakları, Modülaj kalemleri, aydınger ve eskis kağıtları, Keski-spatül, çeşitli boyalar, çeşitli kimyasal maddeler.

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Özellikleri
Çini işlemeciliği teknikeri olmak isteyenlerin; Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda başarılı, yaratıcı, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme, tasarlama ve çizim, el ve gözü eşgüdümle kullanabilme yetenekleri güçlü kimseler olmaları gerekir.

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının “Çini İşlemeciliği” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Seramik, Cam ve Çinicilik” olarak değişmesi nedeniyle, “Çini İşlemeciliği” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle DMeslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Çini İşlemeciliği” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Öğrenim süresi iki yıldır.

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “ Çini İşlemeciliği Ön Lisans diploması” ve “Çini İşlemeciliği Teknikeri” unvanı verilir.

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Çalışma Alanları
Bu meslek elemanlarının, özellikle Bilecik, Kütahya gibi illerimizde çalışma alanları oldukça geniştir. Karo üretim fabrikaları, atölyeler ve tekstil fabrikalarında desinatör olarak, bilgisayarlı desen verileri hazırlamak ve hazırlanan bu programları pazarlamak gibi işlerde çalışabilirler. Meslekte çalışanların ve eğitim görenlerin çoğunluğunu bayanlar oluşturmaktadır. Çini işlemeciliği teknikerleri, işsiz kalmaları durumunda seramik ve porselen sektöründe iş bulma olanağına sahiptirler. Kamu kurumlarında iş bulmaları mümkün değildir.

 

Çini İşletmeciliği Teknikeri Meslekte İlerleme
“Çini İşlemeciliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde “Eski Çini Onarımları, Geleneksel Türk El Sanatları, Geleneksel Türk Sanatları” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Çalışma hayatına atılmış meslek elemanları başarılı olmaları halinde daha yüksek ücretle çalışabilirler. Sanatsal değeri olan ürünler yapan çini işlemeciliği teknikerleri alanlarında ün sahibi olabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver