Çin Seddi’nden sonra, Dünya’nın en uzun suru hangisidir? sorusunun cevabı hakkında kısaca bilgi kısa özet

Çin Seddi’nden sonra Dünya’nın en uzun suru Diyarbakır’dadır. Diyarbakır Suru, Dünya’nın ikinci büyük surudur.

Çin Seddi ile arasında çok büyük uzunluk farkı olmakla beraber Çin Seddi’nden sonra dünyadaki en uzun sur duvarı ülkemizde, Diyarbakır’dadır. Diyarbakır kentinin tarihsel çekirdeği, surların içindedir. Kent halkının “Beden” adını verdiği ve iki ünlü kaleyi de içeren bu surlar, Karacadağ yöresinden getirtilen siyah volkanik bazalt taşlarıyla örülmüştür. Günümüzde hala dimdik ayakta duran bu surların uzunluğu 5 kilometre civarındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dünya’nın en eski ve büyük Sur’u, kale’si Diyarbakır…

Diyarbakır surları burçların büyüklüğü ve yüksekliği itibariyle birinci, uzunluğu bakımından Çin Seddinden sonra dünyada ikinci olarak bilinmektedir. Surlarda dört ana kapı ( Dağkapı, Urfakapı, Mardinkapı ve Yenikapı) ve surların üzerinde 82 burç vardır. Duvarların yüksekliği 12 m. , genişliği 12 m. , uzunluğu ise 5 km. dir. Bugün dahi özelliğini kaybetmeyen önemli burçlar şunlardır: Keçi burcu, Yedi kardeş burcu, Evli beden (Ben-u sen) burcudur.

Her tarafı çesitli devir ve medeniyetleri yansıtan kitabeler, asma ve kabartma motiflerle doludur.

Çesitli yazıtlar, meyve ve tahıl motifleri, silah şekilleri, güneş ve yıldız sembolleri, gamalı haç, kaplan, boğa, çift başlı kartal, akrep ve at kabartmaları bulunmaktadır.

İlk yapılış tarihi bilinmemekte, ancak M.S. 349 yılında Roma imparatoru Konstantinos tarafından genişletilerek bazı kısımları onarılmıştır. Bugünkü şeklini Büyük imparator Justinianus tarafından yaptırılan onarımla almıştır.

Yontma bazalt taştan yapılmıs olan Diyarbakır kalesi iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İlk surların M.Ö 3000 yıllarında şehrin hakimi olan Huriler tarafından yapıldığı sanılmaktadır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver