Çimlenme ve Büyümenin Farklılıkları Nelerdir? Kısaca Maddeler Halinde Özet Konu Anlatımı

Çimlenme tohumda bulunan embriyonun uygun şartlar bulunca gelişerek ana bitkiye benzer bitkiyi vermek üzere tohumdan çıkarak serbest hale geçmesine denir.

Çimlenmenin olabilmesi için gerekli şartlar

Sponsorlu Bağlantılar
  • Belli sıcaklık
  • Su (nem)
  • Oksijen ‘dir.

Büyüme bitki hücrelerin çoğalması ve hücrelerin büyümesi ile meydana gelen olay.Çimlenmenin aksine büyüme ise köklerin ve dalların uzamasıdır.

Bitkilerde gövde ve dalların ucunda ve iletim demetlerinde olduğu gibi belli yerlerde meristematik hücreler vardır. Bu bölgedeki hücreler devamlı surette bölünerek yeni hücreler meydana getirir. Hücre bölünmesi ve büyüme fazla miktarda maddeye ve enerjiye ihtiyaç gösterirler. Bu nedenle büyüme esnasında metabolik faaliyetler özellikle solunum hızlanır ve çok miktarda karbonhidrat sarf edilir. Primer (birincil) büyüme primer (birincil) büyüme köklerin ve dalların uzamasıdır.

En kısa haliyle çimlenme bitkinin tohumdan gelişip filizlenmesidir.Daha detaylı tarif etmek gerekirse; çimlenmetohumda bulunan embriyonun uygun şartların meydana gelmesi ile tohumdan çıkıp ana bitkiye bezer bitkiyi oluşturmak için ortaya çıkışına denir.

Çimlenmenin başlangıcı tohumun toprağa düşmesi ile başlamaktadır.Diğer bir şekilde çimlenme tohumun birkaç günlük yada birkaç yıllık bir uyuma devresinden sonra başlar. Bu süre çeşitli şartlara bağlıdır. Bu şartların başlıcaları arasında su ve ısı vardır.
Suyun ve ısının etkisiyle toprağa düşen tohum ilkin şişmeğe başlar bir süre sonra da kabuğu yarılır ve yavru bitkinin kökçük kısmı toprağın içme doğru aşağıya sapçık kısmı da toprağın yüzüne doğru büyümeğe başlar. Bu büyüme sırasında beslenme tohumun içindeki yedek besin maddeleriyle olur. Kök ve yapraklar gelişmelerini kazanınca bitki kendi besinini kendisi yapmaya başlar. Böyle normal bir bitki hayatı başlamış olur.

Konu etiketleri: çimlenme ve büyüme, çimlenme ve büyüme nedir, çimlenme ve büyüme sorular, çimlenme ve büyüme nasıl oluşur, cimlenme ve büyüme, çimlenme vebüyüme nasıl oluşur, çimlenme ve büyümede benzer ve farklılıklar, çimlenme ve büyüme soru, çimlenen tohumun büyümesi ve gelişmesi için nelere ihtiyaç vardır, çimlenme ve büyüme gerik şartlar, çimlenmede büyüme, büyüme ve çimlenmenin, çimlenme ve büyüme ile ilgili soru ve cevaplar, cimlenme ve büyüme nedir, çimlenmenin meydana gelişi nasıldır,

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver