Çimlenme İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Kısaca Maddeler Halinde Özet Konu Anlatımı

Döllenme olayından sonra oluşan tohumlar su yağmur suları rüzgâr ve canlıların etkisiyle çevreye dağılır. Çevreye dağılan tohumlar uygun ortam şartlarında su alarak şişer ve kabuğu çatlayarak embriyosu serbest kalır. Bu olaya çimlenme denir.

Çimlenme demek tohumun canlı kısmı olan embriyonun bölünüp çoğalarak kök gövde yaprak kısımlarını oluşturup bitkiyi meydana getirmesi demektir. Çimlenme sırasında embriyonun ihtiyacı olan besin besi doku (çenek) tarafından karşılanır. Çünkü bu esnada embriyo fotosentez yapamaz. Ancak solunum yapabilir ve havaya karbondioksit verir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çimlenmenin olabilmesi için gerekli şartlar 

1)Belli sıcaklık
2) Su (nem)
3) Oksijen ‘dir. 

Çimlenme için ışık besin toprak karbondioksit gerekli değildir!!! (Işık su yeterli sıcaklık besin toprak büyüme için gereklidir. Gübre çimlenmeyi ve de büyümeyi hızlandırır.)

Çimlenme sırasında embriyo büyüklüğü metabolik etkinlik hızı solunum hızı su emilimi hücre sayısı yeni dokuların oluşumu artarken çenek büyüklüğü ve bitkinin kuru ağırlığı azalır. Bitkilerin ilk yaprakları oluşupfotosentez olayına başladıkları andan itibaren kuru ağırlık tekrar artmaya başlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver