Ciltteki pürüzler ve sivilce lekeleri için cilt soydurma ürünü-peeling yöntemi Hakkında Bilgi

Aşağıda Ciltteki pürüzler ve sivilce lekeleri için cilt soydurma ürünü-peeling yöntemi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ciltteki pürüzler ve sivilce lekeleri için cilt soydurma ürünü-peeling yöntemi

Sivilce dediğimiz kırmızı ya da sarı başlı akneler pek çok kişinin sorunu; ne yazık ki bu sorun her durumda ‘geçici’değil.

Sadece ergenlik döneminizde değil, bünyenize ve yağ salgılama derecenize bağlı olarak, 35 yaşına kadar sivilceyle haşir neşir olabilir, her sabah ayna ile kavga etmek durumunda kalabilirsiniz. Sivilcenin özellikle ülkemiz gibi Akdeniz ülkelerinde en yaygın görüldüğü yaş oranı 13-37 olarak sınırlandırılıyor.

“Sivilce niye oluşur?” sorusunun birçok açıklaması mevcut, tabii ki bu sorunun cevabı da kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. İlk sırada stres, demin de bahsettiğimiz gibi her türlü hastalığın baş sebeplerinden biri. Yağ bezlerinin çalışmasındaki bozukluk yağ bezleri ağzındaki bakterilerin akneye dönüşmesine zemin hazırlıyor. Bunların yanısıra temizliğe yeterince önem vermemek, olur olmadık zaman ve yerde sivilceyle karşı karşıya kalmamıza sebep oluyor. Peki temizliği için ne yapılmalı derseniz, cevabı çok açık ve net: Cildi mümkün olduğunca cildi sabun harici, içinde salisik asit olan suda köpüren ürünlerle yıkamak. Piyasada bulunan arındırıcı jellerin ve temizleyici toniklerin bazıları bu ihtiyacı karşılayabilecek nitelikte. Jeli yeterli miktarda köpürterek ılık suyla kullanın, ardından pamuğa dökerek bütün cildinizi silebileceğiniz, iri gözenekleri sıkılaştırıcı toniği ihmal etmeyin. Aynı markanın ürünü olmak koşuluyla gündüz ve gece nemlendiricisinin de faydası olacaktır. (Benimönerim Vichy’nin Normaderm serisi)

Cildinizi sivilcelerden kurtarabilmek yapacaklarınız bir kaç ürün kullanmanızla hemen hallolacak bir şey değil. Buhar işleminin de haftada bir yapılması gerekli. Bunun için cilt bakım salonlarına gidemiyorsanız, evde kendi kendinize de yapabilirsiniz. Mısır Çarşısı’ndan ya da herhangi bir aktar dükkanından edinebileceğiniz birer avuç lavanta, papatya, ısırgan otunu, dört bardak suyu ölçü alarak 10 dakika kaynatın daha sonra başınızı havluyla kapatarak çok sıcak olmamak kaydıyla 20 cm yükseklikten yüzünüzü kaynayan karışımın buharına tutun. Sonrasında sarı başlı aknelere dokunmadan sadece siyah noktaları selpak yardımıyla tırnağınızla bastırmadan, parmak içi yardımıyla acıtmayacak şekilde ilk önce gerip sonra sıkın. Bu işlemden sonra yüzünüzü salisik asitli temizleme jeliyle yıkayıp toniklemeniz ve yağsız, su bazlı nemlendiricinizi sürmeniz gerekiyor. Yok çok şiddetli bir akne problemiyle karşı karşıyaysanız o zaman hemen bir cilt doktoruna başvurun, zira doktorun vereceği ağızdan alınan antibiyotik ilaçlar sayesinde cildinizde içten bir kurutma sağlayabilmeniz mümkün. Tabii ki unutmamanız gereken tedavi süresince aknelerinizle dost olmayı başarabilmeniz. Çünkü onları gördüğünüz yerde sıkar ve canlarına okursanız pürüzsüz bir cilde “merhaba” deme şansınızı azaltmış olursunuz. Bu arada bir de halk arasında şöyle bir söylem vardır: “Çikolata, kuruyemiş yeme yoksa yüzün azar”. Ancak, yapılan araştırmalar yiyeceklerin sivilce oluşumuyla pek bir ilgisi olmadığını idda ediyor. Hatta bazı hekimler bu konuda çok kesin bir dille istediğinizi yiyebilirsiniz bile diyorlar; ama her şeyin fazlasının tabii ki tehlikeli olduğunu hatırlamak lazım.

Gelelim “makyaj” konusuna…Yağlı ve sokaktan alınmış bir ürün olmamak kaydıyla cildinize makyaj da yapabilirsiniz. Bir önemli nokta gözeneklerin kapanmaması gerektiği. O yüzden alacağınız veya kullandığınız fondöten, pudra, far gibi ürünlerin üzerinde su bazlı olduğunun vurgulanmasına ve ‘non komodojen’ yazmasına dikkat edin ki gözenekleriniz kapanmasın, cildiniz hava alsın. Sivilcelerin bulaşıcı ya da mikrobik olmadığını da hatırlatalım. Yüz soydurmaya gelince, bazı kişiler ciltleri akneden geçilmezken hemen cildimi soyduracağım diyerek güzellik enstitülerine koşturuyorlar. Bu çok yanlış, önce doğru ürünler kullanarak evde, hâlâ düzelme yoksa – ki buna 5-6 hafta sonra karar verebilirsiniz- o zaman bir doktora başvurarak ilaçlı tedavi sürecini bitirdikten sonra, ancak geride kalan izler için soydurma işlemine başvurabilirsiniz. Bir uyarı da lazerle soydurma ya da kimyasal “peeling” işlemini nisan-ekim ayları arasında kesinlikle yaptırmamamanız gerektiği. Çünkü epidermisin üst tabakası soyulduğu zaman cildin alt tabakaları da hassaslaşıyor ve güneşin anlık olarak yüzünüze “dokunmasından” bile onarımı zor lekelerle baş başa kalabiliyorsunuz. Normal şartlarda da güneşe çıkarken yüksek koruma faktörlü yağsız bir yüz kremi sürmeyi unutmayın.

yuz soydurma urunu al

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver