Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir, Cilt kuruluğuna bitkisel çözümler-Cilt kurumasına iyi gelen besinler

Cilt Kuruluğu

Cilt Kuruluğu

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt üst tabakasındaki deri dediğimiz dokudaki sıvı ve nem miktarının azalması neticesinde cilt kuruması adını verdiğimiz hadise meydana gelmektedir. Cildin epidermis adı verilen bu üst tabakası derinin nem dengesini koruyan ve cilt kurumasına engel olan daha doğrusu cilt nemlenmesini sağlayan yağ hücreleriyle dolu olup bu hücrelerdeki yağ üretimi yeterli düzeyde olmazsa cildimiz nem ve sıvı kaybına uğrar ve bu durumda cilt kuruluğu adını verdiğimiz durum ortaya çıkar.

Cilt Kuruluğunun Çeşitleri Nelerdir

Ciltte görülen kuruluk şikayetlerinin farklı türleri vardır. Bunlar, iyi huylu, geçici ya da bir uzun dönemli ve ciddi bir biçimde görülen cilt kuruluğu türleri olabilir. Kuru ciltlerde genellikle ciltte salgılanan sebum maddesinin salgılanmasında yetersizlik görülmektedir. Cildin nem dengesinin bozulması ve cildin fonksiyonlarını yeterli bir biçimde yerine getirebilmesi için gerekli olan nem ihtiyacının karşılanamaması sonucunu doğurur. Bu tür kuru ciltli kişilerin cildinde kaşınmalar, pul pul dökülmeler görülür. Ciltte kösele benzeri pütürler oluşur ve kaşınmalar neticesinde kabuklanmalar ve hatta yaralar oluşabilir.

Cilt Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir.

İster kronik cilt kuruluğu, isterse akut cilt kuruması şikayetleri görülsün, herkeste benzer şikayetler ve belirtiler ortaya çıkmaktadır.

– Ciltte banyo sonrası dökülmeler
– Ciltte erken yaşlanma ve cilt kırışıklıkları
– Cilt çatlakları
– Ciltte sertleşme ve deri kalınlaşması
– Kaşıntı
– Çatlaklarda görülen kanamalar

Cilt Kuruluğunun Nedenleri

Cilt kuruluğunun en önemli nedeni kalıtsal olarak yatkın olan kişilerin ortam ve koşullara bağlı olarak ciltlerinin kurumasıdır. Özellikle kuru güneşli, sıcak ve rüzgarlı iklime sahip bölgelerde yaşayan kişilerde bir de genetik yatkınlık varsa kuru cilt problemleri bir hayli yaygın görülen bir şikayet türü olarak dikkat çekmektedir. Bir takım kimyasal maddelere maruz kalınması da cildi kurutabilir. O nedenle hanımların kullandıkları kozmetik ürünlerin içerdiği kimyasal bir takım bileşiklerin cilt kuruluğu yapma ihtimali bir hayli yüksektir. Kuru ciltli kişilerin sıkça ve ılık suyla banyo yapmaları da önemlidir. Ayrıca ısıtıcılar, soba, şömine, klima gibi bir takım ev aletleri de havadaki nem düzeyini azalttıkları için Cilt Kuruluğunun nedenleri olarak önemli bir yer edinirler. Ayrıca şampuan, bazı sabun çeşitleri, deterjan ve çamaşır suyu, gibi temizlik materyalleri de ciltte kurumaya yol açabilir.
Çözüm: Bir nemlendirici kullanın.

Kuru cilti kişilerin özel nemlendirici sabun ve şampuanlar kullanmaları gerekmektedir.

Güneş ışınlarında bulunan ultraviyole ışınlarının cildin üst tabakasında elastin ve kollajen maddeyi ve dolayısıyla nemi koruyucu ve muhafaza edici etki oluşturan epidermisin (derinin) zayıflaması neticesinde cilt kurur ve cilt kırışıklıklar ile kaplanır.

Beslenmenin de cilt kurumasının nedenleri arasında önemli bir etken olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Kötü ve yetersiz beslenme cilt kurumasına katkıda bulunabilir. A ve B Vitaminlerinin eksikliği de cildin nemlenme yeteneğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bununla birlikte, bazı yiyecekler ve besinlerin cilt nemlenmesine katkısı vardır:

Cilt kuruluğuna bitkisel çözümler-Cilt kurumasına iyi gelen besinler

Kurutulmuş meyve, kuruyemiş ve tahıllar;
Sarımsak;
su;
balık;
somon;
yumurta;
yapraklı sebzeler;
havuç;
çilek;
nar suyu;

Beslenme programımızda meyve ve sebzeler ne denli fazla olursa cilt o denli nemini korur ve cilt kurumasına karşı kendisini savunur. Bu noktada cildin temel yapıtaşları olan protein, yağ ve karbonhidratların orantılı ve yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Ayrıca cildim kuruyor ne yapmalıyım diyenler için günlük en az 2 litre su tüketiminin gerektiğini ve böylece cildin nem sağlamak için yeterli sıvıya kavuşacağını da hatırlatmak gerekmektedir.

Menopoz döneminde ve sonrasında kadınlarda ortaya çıkan bir takım hormonal değişiklikler neticesinde cildin yağ oranı azalmakta ve böylelikle ciltte kuruma ve çatlamalar daha fazla görülebilmektedir. Bunun temelinde menopozdan sonra östrojen hormonunun salgısında görülen kayıplar gibi bir takım hormonal değişiklikler önemli rol oynar ve ciltte incelme, kuruluk tahriş ve kaşıntılar görülür.

Kuru cilt tedavisi
Cildin kurumasını önlemek için ana tedavi günlük olarak nemlendirici bitkisel kür uygulamasıdır. Çoğu durumda, cilt kurumasına dış faktörler sebep olur. Nemlendirici kullanımı ile cildin nem düzeyinin sağlanmasına çalışılır. Ancak cilt kurumasının tedavisinde bir dermatolog uzmandan yardım almakta elbette büyük yarar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver