Cilt Bakımı Ve Güzellik İçin Hangi Bölüm Okula Gidilmelidir Cilt Bakımı Ve Güzellik Maaşları Ne Kadar Cilt Bakımı Ve Güzellik Mesleği Nedir

Cilt Bakımı Ve Güzellik Nasıl Olunur Cilt Bakımı Ve Güzellik Ne İş Yapar Cilt Bakımı Ve Güzellik Mesleği Nedir, Şartları Ve Maaşları

Cilt Bakımı Ve Güzellik Mesleği Nedir, Ne İş Yapar Nasıl Olunur Şartları ve Maaşları, Meslekler Rehberi, Cilt Bakımı Ve Güzellik Mesleği Hangi Okul okunmalıdır geleceği ve Ne Kadar Maaş Alır

Ziyaretçilerimiz için Cilt Bakımı Ve Güzellik Mesleği ile ilgili bilgileri paylaştık. Bu bölümde çalışmak isteyenler ve ya düşünenler için gerekli tüm bilgileri bu yazıda görebilirsiniz. Meslek seçiminizi yapmadan önce mutlaka istediğiniz mesleğin şartlarını, iş olanaklarını, maaşlarını ve geleceğini mutlaka inceleyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilt Bakımı Ve Güzellik Mesleği

TANIM

Cilt bakımı ve güzellik sektöründe çağın teknolojisini kullanarak, müşterilerinin istekleri doğrultusunda vücut ve cilt bakımı, epilasyon, makyaj, masaj, el, ayak ve tırnak bakımını tekniğine uygun olarak yapan kişidir.

GÖREVLER

Cilt bakımı ve güzellik meslek elemanı;

İşyerinin temizliğini ve düzenini sağlar,
Müşterileriyle iletişim kurar,
Kullandığı aletlerin hijyen, bakım ve kontrolünü yapar,
Randevu sistemine göre müşterilerini karşılar,
Kişinin yüz ve vücut yapısını inceler,
Müşterinin sağlık durumunun işleme uygunluğunu belirler,
Vücut ve cilt bakımı, epilasyon yapar,
Müşterilerinin istek ve beklentilerine göre masaj yapar,
Tırnak, el ayak bakımı yapar. ( pedikür, manikür yapar.),
Müşterilerinin yüz hatlarına ve tenine uygun makyaj yapar,
Solaryum (bronzlaşma) işlemini uygular.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

Ayaklı büyüteç (lup), wapozon (buhar makinesi),
Compakt Set, solaryum ünitesi,
Epilasyon cihazı, zayıflama ünitesi
Sedye, masaj aleti,
Cilt bakım cihazı,
Ağda cihazı,
Parafin cihazı,
Yosun battaniyesi,
El ayak tırnak bakımı aletleri ve makineleri
Makyaj malzemeleri,
Vücut, cilt, saç bakım ürünleri,

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Cilt bakımı ve güzellik uzmanı olmak isteyenlerin;

El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
Estetik görüşe sahip,
Renkleri ayırt edebilen,
Kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan,
Güler yüzlü, sabırlı müşterilerinin duygularına ve ihtiyaçlarına karşı anlayışlı,
İnsanlarla iyi iletişim kurabilen,
Dış görünümüne özen gösteren, bakımlı, temiz,

kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Güzellik merkezleri, güzellik salonları, masaj salonları gibi kapalı yerlerde, yoğun bir şekilde çalışır. Çalışma ortamında müşteriler ve diğer çalışanlarla sürekli iletişim halindedir.

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının “Cilt Bakımı ve Güzellik” bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının “Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri” olarak değişmesi nedeniyle, “Cilt Bakımı ve Güzellik” adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Cilt Bakımı ve Güzellik” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının Cilt Bakımı ve Güzellik bölümlerinde verilmektedir.
· Çukurova Üniversitesi Adana Meslek Yüksekokulu
· Gazi Üniversitesi Ankara Meslek Yüksekokulu
· Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
· Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu
· Beykent Üniversitesi Meslek Yüksekokulu
· İstanbul Aydın Üniversitesi Meslek Yüksekokulu

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

· İş Eğitimi
· Resim
· Türkçe

MESLEK EĞİTİMİN GİRİŞ KOŞULLARI

· Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının Cilt Bakımı ve Güzellik, Cilt Bakımı ve Kuaförlük, Kuaförlük-Cilt Bakımı ve Epilasyon, Kuaförlük, Kuaförlük-Saç Bakımı ve yapımı alan/dal ve bölümlerinden mezun olanlar meslek yüksekokullarının cilt bakımı ve güzellik programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşulları sağlamaları halinde yerleştirilebilirler.

· Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar / olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonucu kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler. Bunun için isteklilerin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan öğrenci seçme sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli SÖZ-1 Puanı almaları gereklidir.

EĞİTİM SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

1. DÖNEM:
Türk Dili – I, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I, İngilizce – I, Bilgisayar – I, Cilt Bakımı Uygulamaları – I, Cilt ve Vücut Bakımı Kozmetik Bilgisi, Temel Makyaj, Etik, Estetik, İşletme Yönetimi, Psikoloji

2. DÖNEM:
Türk Dili – II, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – II, İngilizce – II, Bilgisayar – II, Vücut Bakımı Uygulamaları – I, Vücut Makyajı, İnsan İlişkileri ve İletişim, Epilasyon, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Mesleki Resim

3. DÖNEM:
Mesleki İngilizce – I, Mesleki Bilgisayar – I, El, Ayak ve Tırnak Bakımı, Sahne ve Objektif Makyajı, Cilt Bakımı Uygulamaları – II, Mesleki Uygulama – I, Sosyolojiye Giriş, Sanat Etkinliklerini İzleme, Diksiyon

4. DÖNEM:
Mesleki İngilizce – II, Mesleki Bilgisayar – II, Mesleki Masaj, Yönlendirilmiş Çalışma, Vücut Bakımı ve Uygulamaları – II, Mesleki Uygulama – II, Kalite Güvence ve Standartları, Mantık, Çevre ve İnsan, Hızlı Okuma Teknikleri derslerini görürler, ayrıca işletmelerde 30 ile 60 işgünü arasında öğrenimini gördüğü Meslek Yüksek Okuluna göre değişen sürelerde staj görürler.

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

Eğitimi başarı ile tamamlayanlara “Cilt Bakımı ve Güzellik ” önlisans diploması ve “Cilt Bakımı ve Güzellik Meslek Elemanı” unvanı verilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

· Cilt Bakımı ve Güzellik Meslek Elemanları kendilerine ait iş yeri açabilirler.
· Kamu ve özel sektör kuruluşlarında Cilt Bakımı ve Güzellik Uzmanı olarak çalışabilirler.Meslek elemanları ayrıca kozmetik ürün satışı yapılan mağazalarda reyon uzmanı olarak da çalışabilmektedirler.
· Meslek teknolojik gelişmelerden etkilenmekte, kullanılan malzeme, ürün ve araçlarda çeşitlilik artmaktadır. Ayrıca, meslek elemanlarının çalışabileceği iş yerlerinin çeşitlendiği ve çoğaldığı da söylenebilir. Meslek elemanları cilt doktorları ve fizyoterapistlerle çalışabildikleri gibi rehabilitasyon merkezlerinde de iş bulabilmektedirler. Ayrıca, fizik tedavide masaj, plastik cerrahi kliniklerinde ameliyat öncesi ve sonrası cilt bakımı, sahne sanatlarında makyaj da yaptıkları işler arasında sayılabilir.

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

Mesleki eğitim süresince kazanç söz konusu değildir. Ancak koşulları uygun öğrenciler Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurum Genel Müdürlüğünce verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilir.
Çeşitli kurum ve kuruluşlarının sağlamış olduğu burs imkanlarından yararlanabilirler

EĞİTİM SONRASI

Cilt bakımı ve güzellik meslek elemanın kazanç durumları çalıştıkları işyerlerinin büyüklüğü ve meslek mensuplarının tanınmışlığı, tecrübesine göre değişiklik göstermekle birlikte, asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı oranında değişiklik göstermektedir.

MESLEKTE İLERLEME

· Cilt Bakımı ve Güzellik ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde “Kimya” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

BENZER MESLEKLER

Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği,
Güzellik Uzmanı,
Kuaförlük

EK BİLGİLER

Kimyasal maddelerle çalışıldığı için, alerjik hastalıkları bulunanların sağlık açısından duyarlı ve dikkatli olmaları gerekir.

YARARLANILAN KAYNAKLAR

Meslek elemanları,
Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Cilt Bakımı ve Güzellik Bölümü Öğretim Elemanları,
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) 2010 Kılavuzu,
ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjan Kılavuzu (2008),
Meslek Yüksekokulları ile Açık Öğretim Ön lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 2010 Kılavuzu,
Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

İlgili Eğitim Kurumları,
Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Bilgi Merkezi,
Bünyesinde Meslek Bilgi Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver