Cilt Bakımı İçin Yapılan Kompresler

CİLDİ YUMUŞATMAK VE GÖZENEKLERİ AÇMAK İÇİN BAZI KOMPRES ÇEŞİTLERİ

Cilt bakımında cildin türüne göre maske koymadan önce kompres yapmak önemlidir. Kompresleri kullanmaktaki amaç, cildi canlandırmak, yumuşatmak, dinlendirmek, kan dolaşımını temin etmek, maske ile temizlenecek gözenekleri açmak ve cildi maskeye hazırlamaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

PAPATYA KOMPRESİ

Bir avuç veya bir yemek kaşığı kurutulmuş sarı papatyayı yarım litre su içinde 20 dakika kaynatır ve kompresi yaparız. (Her tip cilt nevi için kullanılır.)

NANE VE IHLAMUR KOMPRESİ

Bunlar da papatya kompresi gibi hazırlanır ve daha ziyade yağlı ve sivilceli (akneli ciltlerde kullanılır.)

HATMİ ÇİÇEĞİ KOMPRESİ

Cildiniz kansız, nazik, allerjik, rüzgar ve güneş gibi dış etkenlerden çabuk etkileniyorsa, bu kompres tatbik edilir. Bir avuç hatmi çiçeği, yarım litre suda kaynatılır ve kompres yapılır.

SÜT KOMPRESİ
Yağlı ciltler normal sıcak papatya veya ıhlamur kompreslerini yaptıktan sonra pişmemiş süte ve biraz limon suyuna batıracağınız bu ikinci kompres, sivilcesi olmayan yağlı ciltlere bilhassa burun ve alın parlamalarından şikayeti olanlara çok faydalıdır, daha sonra da cildinizin durumuna göre, maskenizi seçip hazırlar ve kullanırsınız.

YAĞ KOMPRESİ
Çok kuru olan cildin ideal kompresidir. 50 gr. badem yağı, 50 gr. lanolin ve bir çorba kaşığı asılbent (Benzoin) ruhu alınır, önce lanolin bir kapta eritilir. Yarı sıcakken badem yağı ve asılbent ruhu konulur. Cildin dayanabileceği bir hararette kompres ince bir kompres havlusu veya pamuk ile yapılır. Cilt çok hassas, allerjik ve nazik ise asılbent ruhu yerine, 3 gr. lecithin ilave edilir.

SINIR OTU KOMPRESİ

Her tip cildin maskesidir. Sınır otu çok eskiden beri bilinen en faydalı şifalı otlardan biridir. Üç çay kaşığı sınır otu yaprağını yarım litre suya atın ve kaynatın ve kompresinizi yapın. Sınır otunu her aktardan rahatça bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver