Cilde İyi Gelen Bitkiler-Bitkisel Kürler İle Cilt Bakımı Hakkında Bilgi

Aşağıda Cilde İyi Gelen Bitkiler-Bitkisel Kürler İle Cilt Bakımı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cilde İyi Gelen Bitkiler-Bitkisel Kürler İle Cilt Bakımı
cilt bakımı bal faydaları

cilt bakımı bal faydaları

Cilt bakımı için kullanılan bitkiler ve bitkisel kürler, aslında günlük hayatta bahçemizde veya mutfak dolaplarımızda sakladığımız o gösterişsiz bitkilerin mucizevi maharetleridir. Cildimiz bir canlı yapı olduğu için onun da beslenmeye ihtiyacı vardır. Hatta cildimiz de zamanın etkisi ile yıpranır ve gençliğindeki o görünümünü kaybeder. Doğal cilt bakımı adı verilen bitkisel çözümler ile cildimizin yaşlanmasının en önemli nedenleri arasında olan mineral ve vitamin eksikliğini giderebilir, ve hatta cilde iyi gelen bitkiler ile mevcut yıpranmışlığın izlerini silebiliriz. Doğanın bizlere armağanı olan bitkisel kürleri cildimiz için her fırsat bulduğumuzda kullanalım ve diğer insanlarla da bu cilt gençleştirici formülleri paylaşalım.

Bedenin gereksindiği minerallere, vitaminlere, eser – elementlere v.b. cildin de gereksinimi vardır. Altın renkli yağlar, sütlü losyonlar, baldan yapılmış masklar, bitkisel tonikler tarih boyunca ilgi görmüştür. Geçmiş çağların güzellik reçetelerinde bitkisel buğulara, parfümlü yağlara, sirkeye, yumurtaya, meyvelere, tahıllara v.b. rastlanır. Bu nimetlerden yararlanarak cildimizi korumak ve onu genç tutmak elimizdedir.

ADAÇAYININ CİLDE FAYDALARI (Salvia officinalis) :

Gözenekleri yağlı ve genişlemiş ciltleri temizler, sıkıştırır, serinletir. Ter bezlerini etkileyerek teri keser. Banyoda kullanıldığında ağrıyan kaslara, yorgun ayaklara iyi gelir. Bir miktar çiğnenirse ağız kokusunu giderir. Yaprakları kaynatıldığında saç boyamaya yarar. Kurutulmuş adaçayı toz haline getirilip tuzla karıştırılır ve bu karışımla dişler ovulursa dişleri beyazlatır. Buğu banyolarında, losyonlarda adaçayına papatya da katılabilir.

AĞAÇ ÇİLEĞİNİN CİLDE FAYDALARI (Rubus idcus) :

Çilekteki özellikleri taşır. Normal ve kuru (susuz) ciltlere yararlıdır. Bu meyvenin suyu cilde doğrudan doğruya sürülebilir.

ALKOLÜN CİLDE FAYDALARI: Saf alkol (6°) saydamdır, çabuk uçar. Alkolün derecesini indirmek için içine arı su katılır. Sinir sistemini, kalbi ve kan dolaşımını uyaran alkol iyi bir antiseptiktir. Cildi sıkıştırıp kurutur. Bu nedenle yaralarda kullanılır. Bedene sürülecek tonik veya losyonlara katılacaksa, miktarı az olmalı. Çünkü alkol geçişim yoluyla bedeni olumsuz etkiler.

ASİLBENT TENTÜRÜNÜN CİLDE FAYDALARI (Teinture de Benzoin) :

Asilbent ağacından (Sytrax benzoin) elde edilen bu tentür birçok nemlendiricide, losyonda, temizleyici kremde, tonikte antiseptik ve koruyucu (bozulmayı önleyici) olarak yer alır. Hafif yaraların kapanmasında yardımcı olan asilbent tentürü her tür cilde yararlıdır. Her gün kullanılmasında (krem veya losyonlarla) sakınca yoktur. Eczanelerde bulunur.

AT KESTANESİNİN CİLDE FAYDALARI (Aesculus hoppocastanum) :

Özelliği yanaklarda görülen ince kılcal damarların ve göz kenarlarındaki kırışıklıkların tedavisinde kullanılmasıdır. Atkestanesi kabuğundan çıkarıldıktan sonra ince rendelenip bir kavanoza konur. Üstünü örtecek kadar bademyağı veya saf zeytinyağı eklenir. Güneşte bir ay bekletildikten sonra süzülüp kullanılır. Gözenekleri genişlemiş ve kuru ciltli olanlar da bu bitkinin yağından yararlanabilirler.

AVOKADONUN CİLDE FAYDALARI (AVOCADO) (Persea americana veya Persea gratissima) :

Bileşiminde A, B, D, E, H, K, PP vitaminleri, ayrıca lesitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein bulunduğundan, estetik açıdan çok yararlıdır. Derinliklerine kolayca nüfuz ederek cildi korur, besler. Avokadonun ciltte alerji yaptığı kaydedilmemiştir. Kuru ciltlere özellikle salık verilen bu meyvenin yağlı asitleri cildi güneşin morötesi ışınlarından korur. Gerek yağı, gerekse suyu birçok kremlerde, losyonlarda, güneş yağlarında yer alır.

BADEMİN CİLDE FAYDALARI (Amydafus communis)

Tatlı bademyağı tarih boyunca ünlü güzeller tarafından kullanılmış en eski kozmetik malzemesidir. Çok yararlı olan bu yağ bu alanda hala en çok aranan maddelerden biridir. Yüzdeki lekelere, siyah noktalardan dolayı gözenekleri genişlemiş, kuru, ihmal edilmiş, pullanmış ciltlere yararlıdır. Makyajı çıkarma, cildi temizleme açısından bademyağı ile yarışacak az madde bulunur. Cildi yumuşak tutan, bu yağ, ince ve duyarlı ciltlere özellikle salık verilir. Bademi nasıl kullanmalı :

1) Bir avuç dolusu tuzsuz kavrulmamış badem sıcak suya konur. Bir süre sonra bademin ince kabukları kolaylıkla soyulur. Bademler havanda biraz an su (veya gülsuyu) ile dövülür. Suluca bir merhem kıvamını alınca bir tatlı kaşığı bal ve suyun tamamı (1 bardak) katılır. 1-2 saat bekletildikten sonra temiz bir tülbentten süzülür. Kullanılmak üzere şişeye konup etiketlenir. Kalan badem posası yenir ve mask olarak yüze sürülür. Bu posa cildi derinden temizler.

2) İç kabukları çıkarılan bademler biraz ezildikten sonra sütle birkaç saniye kaynatılır.. Tülbentten süzülüp süt losyonu olarak kullanılır.

3) Havanda dövülen kabuğu çıkarılmış bir miktar bademe biraz salatalık suyu katılır. Bir süre bekletildikten sonra süzülüp kullanılır. Bu süte 1-2 damla alkol veya 1-2 damla esans katılabilir. Serinletici bir süttür.

4) Yarım litre (2 büyük su bardağı) arı suya (gülsuyu veya çiçek suyu da olabilir) 25 gr. (2 silme çorba kaşığı) şeker katılıp eritilir. Kabuğu çıkarılmış 50 gr. badem havanda dövüldükten sonra bu şuruba katılır. Karışım 24 saat bekletilip temiz bir tülbentten süzülür. Bu sütle uygulanacak günlük friksiyon cildi yumuşatır, rengini açar ve hafif çilleri yok eder. Bu güzellik sütünden şeker kaldırılırsa iyi bir deodorant elde edilir.

BALIN CİLDE FAYDALARI

Suyu kendine çeken bal çok iyi bir nemlendiricidir. Bal hem kuru, hem de yağlı ciltlere yararlıdır. Cilde düzgünlük verir, yumuşatır ve besler. İçindeki organik asitler ve enzimler kozmetik açıdan balın değerini artırır. Yüzü soluk olanlar yanaklarına pembelik gelmesi için baldan daha iyi bir nemlendirici bulamazlar. Balı yüze yaydıktan sonra parmak uçlarıyla hafif hafif vurarak cilde yedirmeli. 2-3 dakika bekledikten sonra yüzü önce ılık, sonra soğuk suyla çalkalamalı. Bu yöntem kan dolaşımını hızlandırır. Sonuç olarak cilt hafif pembeleşir. Bal yüz kremlerinde, el losyonlarında, masklarda yer alır. Kozmetikte kullanılacaksa iyice sulandırılmalıdır.

BALMUMUNUN CİLDE FAYDALARI :

Arıların imal ettiği sarı renkteki bu madde kolay bozulmaz. Balmumu birçok temizleyici, besleyici ve nemlendirici kremde emülsiyon olarak yer alır. Bileşiminde balmumu bulunan kremler cilde iyice yapıştığından, hava değişikliğinde cildi korur. Ayrıca çok sıcak iklimlerde yumuşamaya, hatta sulanmaya yüz tutan kremlerde de balmumu kullanılır. Kış mevsiminde bu madde kolayca sertleştiğinden, kremlere.az miktarda konmalı. Aksi takdirde krem cilde zor yayılır. Estetikte beyazlatılmışı yeğlenir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver