Çikolata Kisti Nasıl Anlaşılır, Çikolata Kisti Nasıl Geçer¸ Çikolata Kisti Nasıl Teşhis Edilir, Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir

çikolata kisti tedavi, çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur, çikolata kisti tedavi yöntemleri, çikolata kistinin tedavi yöntemleri

Çikolata kisti tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Üreme çağındaki kadınlara özgü olan bir hastalık olmasına rağmen, her yaş kadında ortaya çıkabilecek olan çikolata kisti, aynı zamanda kadınların gebe kalma şanslarını da ellerinden almaktadır. Çikolata kistinin ortaya çıkma sebepleri ile ilgili cevaplanmamış birçok soru bulunmaktadır. Nedeni tam olarak bilinmediği gibi, kesin bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır.

 

Rahim içinde yer alması gereken Endometrium dokusunun, rahim dışında başka bölgelerde ortaya çıkmasından kaynaklanan bu hastalık ile ilgili bilim adamları halen kesin bir tedavi yolu bulamamışlardır. Çikolata kisti için uygulanan tedavi yöntemleri, hastalığı yok etmez sadece şikayetleri azaltır ve hastalığın ilerlemesini önler.

Çikolata kistini önlemenin iki yolu var. Birincisi gebe kalmak, ikincisi ise menopoza girmiş olmak. Çikolata kisti tedavi yöntemleri tam olarak hastalığı geçirmez. Şikayetlerin azalmasına yönelik doğum kontrol hapları, GnRH analogları, hormon ilaçları ve laparoskopik cerrahi yöntemleri uygulanır. Cerrahi işlemler sadece ileriki aşamalarda uygulanır.

Çikolata kisti teşhisi, genellikle hastaların ağrı ve gebe kalamama şikayetleri ile doktora başvurması sonucu söz konusu doktorun ultrason ile rahim bölgesine yaptığı inceleme ile konulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver