Çıkan Omuz Nasıl Takılır, Çıkan Omuz Nasıl Tedavi Edilir, Omuz Çıkığı Tedavisi

omuz çıkıklığı nasıl tedavi edilir, omuz çıkması fizik tedavisi, omuz çıkması tedavisi, omuz çıkmasının tedavisi

Omuz çıkıklığının tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Omuz çıkmalarının tedavisinde oldukça dikkatli olunmaz ise omuz çıkıklığı bir süre sonra kendini yeniden tekrarlayacak ve bu kez sorun daha vahim bir durumda olacaktır. Omuz çıkmasında hastanın ne kendisi ne de yakınları hiçbir şekilde müdahalede bulunmamalı, tedavi için en yakın sağlık kurumuna gitmeliler. Eğer koşullar uygun ise omzun çıktığı yer önce MR ile tespit edilmeli daha sonra tedavi uygulanmalıdır.

Omuz çıkmalarında çıkığın hangi dokulara zarar vermiş olduğu, çıkıkla birlikte kemikte bu durumdan etkilenmiş, dokularda yırtık gibi sorunlar vuku bulmuş mu incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekir. İlk omuz çıkmalarında genellikle hastanın dayanabilme gücüne göre cerrahi işleme başvurulmadan risksiz bir şekilde omuz çıkıklığı tedavi edilir. Ancak omuz çıkıklığında dokuda yırtılma var ise tedavi ameliyatla yapılır.

Omuz çıkıklığını rahatlatmak için uzmanların önermiş olduğu bir egzersiz hareketinden bahsetmek istiyoruz sizlere. Ancak bu hareketi yapmadan önce ne kadar yapacağınızı doktorunuz danışın.

Dik durun. Kollarınızı yanlara uzatın ve bacaklarınızı da omuz genişliğinde açın. Kollarınızı 5-10 saniyeliğine yukarı kaldırın. Ardından kollar baş üstünde dik olacak şekilde avuç içlerinizi birleştirin. Sol elle sağ kürek kemiğine, sağ elle de başın üzerinden sol kol dirseğine dokunun ve nazikçe arkaya doğru itin. Gergin bir şekilde 10 -15 saniye bekleyin ve hareketi diğer kol için tekrarlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver