Çiçek Hastalığı Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Çiçek Hastalığı Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çiçek Hastalığı Nedir, Çiçek Hastalığı Ne Anlama Gelir, Çiçek Hastalığı Ne Demektir, Çiçek Hastalığı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çiçek Hastalığı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çiçek Hastalığı Anlamı

Çiçek Hastalığı Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi
Son derece bulaşıcı ve öldürücü bir salgın hastalık. Virütik bir hastalık olan çiçek yüzlerce yıl insanlığın en büyük korkularından biri olmuştur. Kuluçka süresi 10-15 gündür. Ateşli bir biçimde seyreder. Hastalık sırasında deride bül adı verilen sivilce benzeri yüzlerce kırmızı kabarcık oluşur. Büller özellikle yüz çevresinde yoğunlaşır. Hayatta kalan hastaların derisinde derin izler bırakır.

Öldürücü bir hastalık olan çiçek her yıl milyonlaca kişinin ölümüne yol açıyordu. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan aşılama çalışmalarıyla 1978′de yeryüzünden silinmiştir. En son çiçek vak’ası 1972′de görülmüştür. 1980′den bu yana da çocuklarda çiçek aşısı uygulaması bütün dünyada kaldırılmıştır. Türkiye bu uygulamaya 1981′de geçmiştir.

Günümüzde çiçek virüsü yalnızca, biri ABD’de öteki de Rusya’daki iki lâboratuvarda bulunmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Çiçek Hastalığı Nedir Çiçek Hastalığı ödev ara Çiçek Hastalığı kelime anlamı Çiçek Hastalığı sözlükte ara Çiçek Hastalığı ansiklopedi bilgi bankası ara Çiçek Hastalığı ne demek Çiçek Hastalığı neye denir

Çiçek Hastalığı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver