Çiçek Düzenleyici ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Çiçek Düzenleyici, Çiçek Düzenleyici hakkında, Çiçek Düzenleyici ile ilgili bilgi, Çiçek Düzenleyici mesleği, Çiçek Düzenleyici nasıl olunur, Çiçek Düzenleyici olmak için, Çiçek Düzenleyici olmak için hangi okulu okumalı, Çiçek Düzenleyici özellikleri, Çiçek Düzenleyici ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Çiçek Düzenleyici Görevleri
Çiçeklerin niteliklerine göre bakımını yapar, müşterinin istek ve ihtiyaçlarını saptar, müşteri istek ve ihtiyaçları doğrultusunda buket, aranjman, sepet/çelenk, açık/kapalı mekân süslemesi, hareketli mekân süslemesi, tabut süslemesi, anıt/katafalk süslemesi vb. yapar, vitrin hazırlığı yapar, çiçekçilik organizasyonu yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Çiçek Düzenleyici Kullanılan Malzemeler
Budama makası, Önlük, silikon makinesi, rabant makinesi, çiçek teli, vazo, kâğıt makası, bıçak, maket bıçağı, eldiven, kâğıt kıvırma makinesi, kova, gül dikeni temizleme makinesi, tel zımba, süpürge, kürek, çöp kovası, alüminyum folyo, ambalaj ipi, çiçek çeşitleri, Kordela, krepon, parlatıcı, rafya, tül, yeşillik (dolgu materyali olarak), zımba teli, kartvizit vb. mesleğe ait diğer araç ve gereçler.

 

Çiçek Düzenleyici Özellikleri
Çiçek Düzenleyicisi olmak isteyenlerin; El becerisine sahip, renkleri ve renk tonlarını ayrıntıları ile algılayabilen, yaratıcı ve estetik görüş sahibi, insan ilişkilerinde başarılı, sabırlı, dikkatli ve titiz çalışmayı seven, yeniliklere ve eleştiriye açık, Ziraate ilgisi olan, özellikle bahçe işleri ve çiçeklerle uğraşmaktan hoşlanan, sorumluluk alabilen kişiler olmaları gerekmektedir.

 

Çiçek Düzenleyici Çalışma Alanları
Çiçek Düzenleyicileri süs bitkileri seraları, meyve bahçeleri, sebze bahçeleri, fidanlıklar, peyzaj büroları, çiçekçi dükkânları vb. yerlerde çalışabilirler. Ayrıca kendi iş yerlerini de açabilirler.

 

Çiçek Düzenleyici Okulu
Mesleğin eğitimi meslek liseleri, teknik liseler, Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinin “Bahçecilik” alanı “Çiçek Düzenleme” dalında verilmektedir. Ayrıca yaygın mesleki ve teknik eğitim programları yoluyla da bu alanda/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

Çiçek Düzenleyici Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin ortaöğretimde eğitim süresi 4 yıldır.

 

Çiçek Düzenleyici Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Bahçecilik” alanından mezun olanlar istedikleri takdirde Antep Fıstığı Tarımı ve İşleme Teknolojisi, Arıcılık, Bağcılık, Bahçe Tarımı, Bitki Koruma, Büyük ve Küçük Baş Hayvan Yetiştiriciliği, Endüstriyel Bitkiler Yetiştiriciliği, Et ve et Ürünleri Teknolojisi, Fındık Eksperliği, İpek Böcekçiliği, Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği, Mantarcılık, Ormancılık ve Orman Ürünleri, Organik Tarım, Pancar Yetiştiriciliği ve Şeker Teknolojisi, Pazarlama, Peyzaj ve Çevre Tasarımı, Peyzaj ve Süs Bitkileri, Sebze Üretimi, Seracılık, Subtropik İklim Bitkileri, Sulama Teknolojisi, Süs Bitkileri Yetiştiriciliği, Şarap Üretim Teknolojisi, Tarım, Tarım Makineleri, Tarımsal İşletmecilik, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi, Tarla Bitkileri, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, Tohumculuk, Turunçgil Tarımı ve İşleme Teknolojisi, Tütün Tarımı ve İşleme Teknolojisi, Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP), mezuniyet yılları ve okul türleri dikkate alınarak kontenjan dâhilinde yerleştirilebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver