Check Up Ne Demek, Check Up Ne Kadar Sürer, Check Up Neden Yapılır

check up nedir nasıl yapılır, check up nedir neleri içermelidir, check up neler yapılır, check up neleri kapsar¸ check up nelere bakılır

Check-up nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yaşamımız boyunca sağlığımızı tehdit eden birçok sağlık sorunları ile karşılaşmakta ve bu sorunlara karşı elimizden geldiği kadar çaba sarf etmekteyiz. Bazı hastalıkların üstesinden kolaylıkla gelebildiğimiz gibi, kalıcı sorunlara yada hayati risklere yol açan hastalıklarda yok değil. Her hastalıkla baş etmek için en önemli şey, hastalığın varlığından erken haberdar olmak ve erken önlem almaktır. Sağlıklı olabilmenin, var olan bir sorunun erken teşhis edilip tedavi edilmesi için ve kendimizi hastalıklara karşı korumak için, genel sağlık taraması adı verilen Check up yaptırabilir.

Check up; hastalıkların riskini azaltan, kanser, kalp-damar hastalıkları yada diyabet gibi önemli sağlık sorunlarından erken haberdar olmamızı sağlayan genel sağlık taramasıdır. Sağlık için büyük bir önem arz eden Check up, erken tedbirler almamız konusunda bizi uyarmaktadır. Çünkü var olan bir hastalığın teşhis edilmesi çok uzun bir zaman sonra olmuş ise, hem geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşma riski artar hem de tedavisi pahalı ve zahmetli olur.

Bazı hastalıklar sinsice ilerlediği için bu hastalıklardan haberdar olmak Check up ile mümkündür. Kroner arter rahatsızlıkları, hipertansiyon ve kanser bunlardan birkaçıdır. Kaliteli bir yaşam sağlamak için erken ve doğru teşhisin önemi çok büyüktür.

Check-up, yılda en az bir kere yaptırılmalıdır. Herhangi bir sağlık probleminiz olmasa bile yaptırmanızda fayda var. Çünkü, az öncede bahsettiğimiz gibi hastalıkların bazılarında hiçbir şikayet görülmez ve hastalık vücutta sinsice ilerler.

 

Check-up ne kadar sürer?


Check-up süresi yaptırdığınız yere ve hekime göre değişir. Eğer Check-up’ı yaptırdığınız hekim yeterli uzmanlıkta değil ve sizinle ilgilenmiyorsa 6 ay bile sürebilir. Ancak Check-up merkezlerinden hasta ile birebir ilgilenen bir hekimin yaptığı Check-up ise sadece 1 saatinizi alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver