Cezbe Nedir Hakkında Bilgi

Cezbe Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Cezbe Nedir, Cezbe Ne Anlama Gelir, Cezbe Ne Demektir, Cezbe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Cezbe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Cezbe Anlamı

Tasavvufta; Tanrı’nın kulu kendine doğru çekmesi anlamında kullanılan bir sözcük. Asıl anlamı “çekilme”dir. Tasavvufçulara göre, cezbe durumunda olan insan, Tanrı’dan başka hiçbir şey düşünemez, onun varlığıyla kaynaşır. O artık Tanrı’nın yönetimindedir, sözleri ve davranışları da Tanrı iradesine geçmiştir. Akıldan kurtulmuş, sözlerinin ve eylemlerinin bilincinde olmadığı için, ölçüsüz konuşur ve davranır.

Cezbe iki türlüdür. Birincisinde insan hiçbir çaba harcamaz, Tanrı onu sevgiyle kendine doğru çeker ve cezbeye sokar. Böylelerine meczup denilir ve bu, çok yüce bir mevkidir.

İkincisinde ise cezbeye, bir şeyhin kılavuzluğu ile, çaba harcanarak ve birtakım aşamalardan geçerek girilir.

Konu ile ilgili aramalar: Cezbe Nedir Cezbe ödev ara Cezbe kelime anlamı Cezbe sözlükte ara Cezbe ansiklopedi bilgi bankası ara Cezbe ne demek Cezbe neye denir

Cezbe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver