Ceyhan Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Ceyhan Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ceyhan Irmağı Nedir, Ceyhan Irmağı Ne Anlama Gelir, Ceyhan Irmağı Ne Demektir, Ceyhan Irmağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ceyhan Irmağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ceyhan Irmağı Anlamı

Ceyhan Irmağı Nedir Nerededir ve Uzunluğu Kaç Metredir

Akdeniz’e dökülen ikinci önemli akarsu. Ceyhan, doğu Toroslarda Nurhak Dağı’ndan çıkan Söğütlü Irmağı ile Tahtalı Dağları’ndan inen Hurma Irmağı’nın Elbistan’ın hemen doğusunda birleşmesinden oluşur. Yukarı ve orta çığırları genellikle dağlar arasında kalır; dar, derin boğazlar içinde akar. Osmaniye’nin kuzeyinde ovaya iner. Geniş ve kalın alüvyon ovasında birçok menderesler çizerek akar.

Ceyhan ilçesinden sonra Misis tepelerinin batı etekleri önünde akarak, bir boğazla Yumurtalık limanına karışır. Uzunluğu 509 km. olan Ceyhan’ın başlıca kolları Göksun ve Aksu’dur.

Konu ile ilgili aramalar: Ceyhan Irmağı Nedir Ceyhan Irmağı ödev ara Ceyhan Irmağı kelime anlamı Ceyhan Irmağı sözlükte ara Ceyhan Irmağı ansiklopedi bilgi bankası ara Ceyhan Irmağı ne demek Ceyhan Irmağı neye denir

Ceyhan Irmağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver