Cep telefonları çocukların büyümesini engeller mi?

İşte şok edici bir haber daha. Bu haberi okuyan anne babaların gerekli önlemleri alması gerekecek.

Yıllardır cep telefonların sağlık üzerindeki olumsuz etkileri üzerine araştırmalar yapılır ve raporlar yayınlanır. Bunlardan bazıları cep telefonuyla uzun süre konuşmanın kanser yaptığını söylerken bazıları da aslında o kadar da önemli etkisi olmayacağını beyan ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Fakat bugün basında çıkan bir habere göre cep telefonlarının daha önce hiç düşünülmeyen bir yan etkisi daha olabilir.

Bu haber çocuklarda büyüme ve cep telefonu kullanımı arasındaki ilişkiye dayanıyor.

Peki çocukların büyüme ve gelişmesinde cep telefonunun olumsuz bir etkisi varmı?

Elektromanyetik dalga yayan cihazlar, büyüme hormonunun salgılanmasını engelleyip çocukların gelişimini olumsuz etkiliyor.

Elektromanyetik Kirliliği Önleme, Ölçme, Araştırma ve Eğitim Derneği (TEMKODER) Başkanı Mehmet Bayramoğlu, büyüme hormonunun, yaklaşık 25 yaşına kadar gece saatlerinde salgılandığını söyledi. Bu hormonunun ışık ve elektromanyetik dalgalardan olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Bayramoğlu, “Çocukların sağlıklı büyüyebilmesi için yatak odalarında cep telefonu ya da bilgisayar gibi elektromanyetik dalga yayan hiçbir cihazın bulunmaması gerekiyor” dedi.

Mehmet Bayramoğlu, bu konuda farkındalık yaratmak için İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıklarıyla iş birliğine giderek, “Elektromanyetik Kirlilik Konusunda Çocuklarımızı Bilinçlendirme Projesi” başlattıklarını, bu kapsamda başkentte 52 okulda yaklaşık 7 bin 500 çocuğa seminer verdiklerini anlattı.

Artık teknolojisiz bir yaşam mümkün değil” ifadesini kullanan Bayramoğlu, çocukları teknolojinin olumsuz yanlarına karşı uyardıklarını, teknolojiyi doğru kullanmalarını sağlayacak önerilerde bulunduklarını dile getirdi. Baz istasyonları, cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve kablosuz modemler gibi elektronik cihazların yaydığı elektromanyetik dalgalar hakkında bilgi verdiklerini ve bu cihazların nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin uygulamalı deneyler yaptıklarını söyleyen Bayramoğlu, öğrencilerin bu seminerleri ilgiyle takip ettiğini bildirdi.

BEDAVA DAKİKALAR KALDIRILSIN

Cep telefonu operatörlerinin bedava dakika kampanyalarının, cep telefonuyla konuşmayı teşvik ettiğini ve çocukların daha fazla elektromanyetik dalgaya maruz kalmasına neden olduğunu söyleyen Bayramoğlu, şöyle devam etti:

Cep telefonuyla ne kadar çok konuşursanız o kadar kulağınızın, başınızın ağrıdığını, yüzünüzün kızardığını hissedersiniz. Seminerlerde uzun süreli cep telefonuyla konuştuktan sonra başımızın konuşmadan önceki ve sonraki termal görüntülerindeki farklılığı gösterdik. Dernek olarak bedava dakikaların sınırlandırılmasını ya da tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver