Cento Nedir Hakkında Bilgi

Cento Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

CENTO Nedir, CENTO Ne Anlama Gelir, CENTO Ne Demektir, CENTO Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

CENTO ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

CENTO Anlamı

“Central Treaty Organization” sözcüklerinin kısaltılmışı. 1959′da Irak’ın ayrılmasından sonra Bağdat Paktı’na bu ad verildi. Bağdat Paktı 1955 yılında Türkiye, Irak, İngiltere, İran ve Pakistan arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin yakın desteğiyle kuruldu.

Irak monarşisini deviren 14 Temmuz 1958 devriminden sonra, yeni Irak hükümeti, Mart 1959′da Bağdat Paktı’ndan ayrıldı. Aynı yılın Ağustos ayında, pakta “Merkezî Antlaşma Örgütü” (CENTO) adı verildi. 1960′ta Ankara’da bir askerî komite, 1966′da Tahran’da bir iktisadî kalkınma bürosu kuruldu.

Ancak, CENTO üyeleri arasında sağlıklı bir işbirliği sağlanamadı ve örgüt önce İran’da şahlık rejiminin devrilmesi, ardından Pakistan’ın çekilmesiyle 1979′da dağıldı.

Konu ile ilgili aramalar: CENTO Nedir CENTO ödev ara CENTO kelime anlamı CENTO sözlükte ara CENTO ansiklopedi bilgi bankası ara CENTO ne demek CENTO neye denir

CENTO ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver