Censor Nedir Hakkında Bilgi

Censor Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Censor Nedir, Censor Ne Anlama Gelir, Censor Ne Demektir, Censor Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Censor ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Censor Anlamı

Eski Roma’da bir memuriyet derecesi. Censorlar, her beş yılda bir, 18 aylık süreler için Centuria Meclisi tarafından seçilirlerdi. Emir verme yetkileri yoktu. Esas görevleri, vergi verecek yurttaşları, vergi derecelerine göre sıralamak ve oy kullanabilecek yurttaşların seçmen sınıflarını belirlemekti. Daha sonra senato üyelerini gözden geçirme hakkını da elde eden Censorlar, senatörlerin toplum içindeki ve özel yaşamlarındaki davranışlarını denetlemeye başladılar.

Censorlar aynı zamanda devlet inşaatlarını ihaleye vermek ve vergi toplamak gibi görevleri de yerine getiriyorlardı. İ.Ö. 443 yılında oluşturulan Censorluk kurumu, İ.Ö. 351′de pleblere de açıldı. Sulla döneminde Censorların senato üyeliğini gözden geçirme hakları alındıysa da, Pompeius zamanında bu hak yeniden verildi. Censorların en ünlüleri Appius Claudius (İ.Ö. 312) ve zalimliğiyle tanınan Cato (İ.Ö. 184)’ydu.

Konu ile ilgili aramalar: Censor Nedir Censor ödev ara Censor kelime anlamı Censor sözlükte ara Censor ansiklopedi bilgi bankası ara Censor ne demek Censor neye denir

Censor ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver