Çene Estetiği Nedir-Çene Uzatma ve Kısaltma Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır-Çene Estetiği Fiyatları Hakkında Bilgi

Aşağıda Çene Estetiği Nedir-Çene Uzatma ve Kısaltma Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır-Çene Estetiği Fiyatları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çene Estetiği Nedir-Çene Uzatma ve Kısaltma Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır-Çene Estetiği Fiyatları

Çene kemikleri hepimizde farklı bir biçim ve görünüme sahiptir. Her ne kadar çenemiz ve onun bir parçası olduğu yüzümüz güzellik itibarıyla tanrı vergisi bir durum olsa da bazı kişiler çenesinin görünümünden veya çene kemiğinin anatomik yapısından haklı olarak rahatsızlık duyabiliyorlar. Bu memnuniyetsizlik, çene kemiği estetik ameliyatları ile çözüm bulabiliyoruz. Çene estetiği ile yüze oranla uzun ve biçimsiz olan çene kemikleri özel cerrahi yöntemlerle kesiliyor, çene kemiğine kontur (biçim) veriliyor ve yüzün oranına uygun bir çene kemiği estetiğine hastalar kavuşturuluyor.

Çenesinin görünümünden memnun olmayanlar artık çekinmeden doktor koltuğuna oturuyor. Kısa boy tedavisinde kullanılan boy uzatma tekniği İlizarov sayesinde çeneler iki saatte uzatılıyor. Ameliyattan iki ay sonra da kişi sağlıklı ve güzel bir gülüşe kavuşuyor.

Kusursuz yüz için çeneler iki saatte uzatılarak düzeltiliyor. Cücelik tedavisinde kullanılan İlizarov tekniği, boy uzatma ve eğri bacakların düzleştirilmesinin ardından son olarak çene estetiğinde de kullanılmaya başladı. Onep Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği’nden Dr. Murat Pençe, çene uzatma operasyonuyla ilgili soruları yanıtladı:

* İlizarov’la çene uzatma yöntemini kimler tercih ediyor?
Toplum içinde dikkat çekecek durumda ağır şekil bozukluğu bulunanlar tercih ediyor. Bu ameliyatlar kozmetik olarak fayda sağladığı gibi, üst ve alt çenelerin uyumunu sağlayarak işlevsel bozukluğu da giderir. Yüzde kemiği ilgilendiren daha hafif deformitelerde ise sadece estetik amaçlı başka yöntemler de uygulanabilir.

* Çene kısalığı kimlerde görülür?
Çenenin tek veya çift taraflı kısalıkları, üst çenenin az gelişmesi veya hem kafatası hem de yüzü ilgilendiren şekil bozuklukları ya da asimetriler; çoğunlukla doğuştan mevcut olan durumlardır. Dolayısıyla hasta grubunun çoğunluğunu bebekler, çocuklar veya adölesan (ilk genç) yaş grubu teşkil eder. Bunun dışında erişkinlerde travma veya tümör cerrahisi nedeniyle de yüzdeki kemiklerin bir kısmı kaybedilerek şekil bozuklukları oluşabilir.

* Hangi yaşta bu ameliyat olabilir?
Bu ameliyatın yapılacağı kişinin; bir süre için ağzının içinde bir cihaz taşıması gerektiğini ve az da olsa bir ağrıya tahammül etmesinin gerekebileceğini kavrayabilecek olgunlukta olması gerekir. Yuva yaşından itibaren çocuklara İlizarov yapılabilir.

* Ameliyatı estetik plastik cerrah mı, genel cerrah mı yapar?
Hastalar bir kurul tarafından değerlendirilerek ameliyata hazırlanır. Böyle bir kurulda; plastik cerrah, ortodonti uzmanı, diş hekimi, çocuk hastalıkları uzmanı, psikolog, konuşma terapisti ve bazı hastalarda da beyin cerrahı ile birlikte çalışılır. Ameliyat planında, plastik cerrah ile ortodonti uzmanlarının yaptığı değerlendirmeler çok önemli. Tabii ki hastaların önemli bir bölümü pediatrik yaş grubunda olduğundan, bir çocuk hastalıkları uzmanının da ekip içinde bulunması gerekir. Damak yarıkları ve konuşma bozukluklarının takibini, psikolog ve konuşma terapistleri yapar. Genel cerrahi repertuvarında bu yöntem olmadığından operasyon, plastik cerrahlar tarafından yapılır.

* Çene Uzatma ve Kısaltma Estetik Ameliyatı Operasyonu nasıl oluyor?
Çene kemiği uzatma ameliyatlarında; uzatılması istenen kemiğin sert dış kısmı kesilerek, bu kesi hattının iki tarafına vidalar yerleştirilir. Daha sonra vidaların üzerine bunları birbirinden uzaklaştırabilen bir parça takılır. Bundan sonra da vidalar her gün milimetrik miktarlarla birbirinden uzaklaştırılır. Böylece kemik yavaş bir tempo ile uzatılırken, arada boşluk kalmadan bölgenin aynı zamanda kemikle dolması da sağlanmış olur. İstenen uzatma elde edildikten sonra cihaz çıkartılır.

* Çene Kemiği Estetik Ameliyatı kaç saat sürüyor?
Süre, ameliyata göre değişebilir. Ağza uygulanan tek taraflı bir operasyon için 1-2 saat gerekirken, tüm üst çenenin öne alınması için yapılacak bir ameliyat ise 6 saate kadar uzayabililir.

* Çene Kemiği kaç günde normale dönülür?
Sosyal hayata dönüş de ameliyatın cinsine göre değişebilir. Bu süre de iki hafta ile bir buçuk ay arasındadır. Tamamen normal hayata dönüş ise (spor, ağır efor vb.) İlizarov uygulamasından en az iki ay sonradır.

* Dizilimi bozuk dişler, çene estetik ameliyatı öncesinde mi yaptırılmalı?
Öncelikle ortodontik sorun halledilmeli. Çeneye ne yapılacağının planı yapıldıktan sonra dişlerin ameliyatın ardından her iki çenenin uyumunu sağlayacak şekilde dizilmesi temin edilmeli. Bu nedenle ortodontist, hastanın diş kalıplarını aldıktan sonra, bu kalıpları gerçeğine uygun bir çene modeline uygular ve olması gereken diş dizilimi için tedaviye başlar. Bu tedavi, çene ameliyatlarında önemli yer tutar ve 6 ay ile iki yıl sürebilir. Ancak dişler istenen şekli aldıktan sonra çene ameliyatı yapılır ve altüst çene ameliyat sonunda uyumlu hale gelir.

Yüz kemiklerinin yapısı, şekli ve büyüklüğü kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir, bu da doğrudan yüzün dış görünüşüne yansır. Kemiklerin yapısı insanların yüz ifadesini etkileyen en önemli faktördür. Yüz kemiklerinin şekilsel bozuklukları yüz ifadesinde estetik olarak ciddi bir bozukluğa neden olduğu gibi çene kemiğinin yapısal bozuklukları çiğneme sorunlarına da neden olur.

Yüz bölgesindeki kemiklere yapılan işlemler:

Elmacık kemikleri küçültülebilir, büyütülebilir
Alt çene ucu yüz ile uyumlu olacak şekilde çene ucu büyütme ya da çene ucu küçültme uygulanabilir
Yüz kemikleri asimetrik olabilir, simetriyi sağlayacak şekilde girişimler yapılabilir.
Yüz kemiklerinin şekli değiştirilerek erkeksi bir yüze kadınsı, kadınsı bir yüze erkeksi görünüm kazandırılabilir.

Aşağıda çene estetiği ile biçimlendirilmiş ve estetik bir görünüm almış hastaların çene estetik operasyonları öncesi ve sonrası resimlerini karşılaştırabilirsiniz.

çene estetiği resimleri
çene uzatma estetik ameliyatı

sçene küçültme estetiği estetik ameliyatı resim

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver