Çene Eklemi Ağrıma Sebepleri, Çene Eklemi Ağrısı, Çene Eklemi Ağrısı Neden Oluyor, Çene Eklemi Ağrısı Nedenleri

çene eklemi ağrısı sebepleri, çene eklemi neden ağrıyor, çene ekleminin ağrıma nedenleri

Çene eklemi ağrısı neden olur?

Bir insan gün içinde çiğneme hareketi yaptığında, konuştuğunda ve yutkunduğunda yüzlerce kez çenesini kullandığından çene eklemleri gün içinde sık sık hareket etmektedir. Buda çene ekleminin en sık kullanılan eklem olduğunun göstergesidir. Neredeyse 3 dakika da bir çene eklemimizi hareket ettiriyoruz. Eğer ki çene kemiği ekleminde bir bozukluk söz konusu ise, çenenin her hareketi sırasında büyük ölçüde rahatsızlık hissederseniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çene eklemi neden ağrır?

Çeneyi sıkmak, gıcırdatmak ya da kaydırmak çene ekleminin içinde bulunan kırkırdağın zedelenmesine sebep olmakta ve bu zedelenme neticesinde çene ekleminin yapısında bozukluk husule geldiği için, çene ekleminde ağrı hissedilmektedir. Bu tür alışkanlıklarınız varsa, uzman hekimler bu alışkanlıklarınızdan vazgeçmenizi önermekteler.

Çene eklemi ağrısına sebep olan bir diğer faktörde gün içinde aşırı şekilde sakız çiğnemektir. Sakız çiğneyerek geçirdiğiniz zaman, çene ekleminize yemek arasında dinlenme fırsatı vermemiş olacağınızdan ve çene eklemine aşırı basınç uygulanmasından eklemi yıpratmış oluyorsunuz. Çene eklemi ağrısı nedenleri arasında sürekli aynı yönde besinleri çiğnemekte yer almaktadır. Uzmanların bu konudaki önerileri, çok uzun süreli sakız çiğnememek, dişleri gıcırdatmamak ve sıkmamak, sert ve zor yenen şeylerden kaçınmak, çiğneme esnasında sağ ve sol çeneyi eşit miktarda kullanmak ve günde en az iki kez yarım saat boyunca çeneye sıcak su uygulamaktır.
 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver