Cellat Nedir Hakkında Bilgi

Cellat Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Cellat Nedir, Cellat Ne Anlama Gelir, Cellat Ne Demektir, Cellat Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Cellat ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Cellat Anlamı

Ölüm cezasını uygulayan kişi. Cellât sözcüğü, Türklerde eskiden sadece kırbaçla dayak cezalarını yerine getiren kimseler için kullanılırdı. Sonraları tüm idam cezalarını yerine getirenlere cellât denildi. Osmanlılar döneminde, kadılık örgütü bulunan yerlerde, kadıların emrinde birer cellât bulunduğu gibi, devlet merkezinde de saray görevlileri arasında sürekli görev yapan bir cellât vardı.

Saray cellâdı, padişah tarafından idamı emredilen devlet büyüklerini, Topkapı Sarayı’nda Orta Kapı önündeki “Siyaset Meydanı” denilen yerde öldürürdü. Öteki ülkelerde de, örneğin Fransa’da, kanun adına kamçılamak, kızgın demirle işaretlemek, asmak, başını kesmekle görevlendirilmiş bir kişiye ancak 13. yüzyıldan sonra rastlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Cellat Nedir Cellat ödev ara Cellat kelime anlamı Cellat sözlükte ara Cellat ansiklopedi bilgi bankası ara Cellat ne demek Cellat neye denir

Cellat ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver