Cebelitarık Nedir Hakkında Bilgi

Cebelitarık Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Cebelitarık Nedir, Cebelitarık Ne Anlama Gelir, Cebelitarık Ne Demektir, Cebelitarık Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Cebelitarık ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Cebelitarık Anlamı

İngiliz sömürgesi. Aynı adı taşıyan boğazın kuzeydoğusunda, İspanya’nın güneyinde yer alır. Yüzölçümü yaklaşık 6 km2, nüfusu 28.074 (1991). 711′de boğazı geçen Tarık bin Ziyat tarafından ele geçirildi ve kale olarak kullanıldı. Adı da buradan gelir. 1704′te İngiltere sömürgesi oldu.

1966′da bölgede seçilen başkan eliyle yönetilmeye başlandı.

1969′da Commonwealth üyesi oldu. Kireçtaşından oluşan bir dağ kütlesi üzerinde kuruludur. “İberis Gibraltarica” adlı özgün bir bitki örtüsüyle kaplıdır. Toprak verimsizdir. Doğal limanından ötürü deniz üssü olarak kullanılmaktadır. Resmî dili İngilizce ve İspanyolcadır.

Çoğunluğu oluşturan Katoliklerin yanı sıra, %8 oranında Müslüman vardır. Cebelitarık üzerindeki egemenlik hakkı, İngiltere ve İspanya arasında politik sorundur.

Konu ile ilgili aramalar: Cebelitarık Nedir Cebelitarık ödev ara Cebelitarık kelime anlamı Cebelitarık sözlükte ara Cebelitarık ansiklopedi bilgi bankası ara Cebelitarık ne demek Cebelitarık neye denir

Cebelitarık ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver