CD/DVD Yedekleme ve İmaj Alma [Deamon Tools Resimli Anlatım]

CD ve DVD ler bir çok veriyi depolayabilir, fakat zamanla bozulabilir, çizilebilir veya kaybolabilir. Bu trajik olaylardan biri gerçekleşirse, disk üzerindeki verileri kullanamayabilir veya kurtaramayabilirsiniz. Aşağıda gösterdiğim adımları takip ederek cd ve dvd lerinizi aşivleyebilir ve endişelenmeyi bir kenara bırakabilirsiniz.

http://enbasit.com/enbasityolu.png

Sponsorlu Bağlantılar
  1. Bunun için öncelikle Deamons Tools programını indirmeniz gerekir. Lite versiyonu ücretsizdir ve ihtiyacımız olan özellikleri fazlasıyla içerir. Boyutu 11 mb olup, program tamamen Türkçe’dir. İndirmek içni tıklayınız.
    http://www.enbasit.com/indir.png
  2. CD/DVD Rom sürücünüze DVD’nizi takın. Programı kurduktan sonra görev çubuğunda deamon tools ikonu görülecektir. Bu ikona sağ tıklayın ve  “Disk kalıbı oluştur” seçeneğine tıklayın. Alttaki resimde bu ikonu ve seçeneği gösterdim.
  3. Altta görülen pencere açılacaktır. Buradan ok işaretiyle gösterdiğim yere tıklayarak az önce taktığınız DVD Rom sürücüsünü bulup seçin. Eğer zaten seçiliyse öylece bırakın.
  4. Yine burada yuvarlak içinde gösterdiğim butona tıklayarak oluşturulacak DVD yedek imaj dosyasının nereye kaydedileceğini seçin.
  5. Son olarak da “Başlat” butonuna tıklayarak CD/DVD yedek oluşturma işlemini tamamlayın.

Artık DVD nizi yedeklemiş oldunuz ve orjinal DVD nizin bozulma ve kaybolmasından korkmanıza gerek yok.

Sponsorlu Bağlantılar