Çay ve Kahvenin Faydaları Nelerdir? Hakkında Bilgi

Aşağıda Çay ve Kahvenin Faydaları Nelerdir? ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Çay ve Kahvenin Faydaları Nelerdir?
çay kahve faydaları

çay kahve faydaları

Toplum olarak çaya ve kahveye olan olağan dışı düşkünlüğümüzle biliniyoruz. Sabah kahvaltısından 5 çayına, mesai molalarından konuk ağırlamaya kadar günlük hayatın geniş bir yelpazesi içinde çay ve kahve içiliyor. Bu da gösteriyor ki çay içmek (kahve içmek) sadece sıvı tüketmek amacıyla değil, aynı zamanda sosyal yaşamda da önemli bir yer tutan bir ritüel halini almış. Ancak çay içmenin ve kahve içmenin faydaları hakkında pek azımız gerçekten bilimsel dayanaklı bilgilere sahiptir. Bu eksikliği göz önüne alan bilim insanları Kahve ve çayın faydaları hakkında oldukça ilginç bilgiler veriyor.

Alzheimer hastalığı riskini azalttığı bildirildi. Reem Nöroloji Merkezi kurucu doktoru nöroloji uzmanı Mehmet Yavuz yaptığı yazılı açıklamada, günde 3-5 fincan kahve ve çay içen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin, içmeyen kişilere göre yarıya düşebildiğini belirtti.

Dünyada yaklaşık 20 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 300 bin Alzheimer hastası bulunduğunu bildiren Yavuz, bu hastalığın, tıp dünyasının en çok bütçe ayırdığı hastalıkların başında geldiğini kaydetti.
Yavuz, günlük yaşamın telaşı, internet, az kitap okumak, teknolojinin gelişimi ile elektromanyetik kirlilik gibi nedenlerin, insanlarda unutkanlığa yol açtığını ve Alzheimer hastalığını tetiklediğini vurguladı.

Alzheimer’ın ilk aşamasında önce hafıza ve bellek fonksiyonlarında dejenerasyon oluştuğunu, hastalığın daha sonra beyin fonksiyonlarına da sıçrayarak kişinin tüm kişisel ve sosyal faaliyetleri bozduğunu anlatan Yavuz, İsveçli ve Finli nörologların yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Yavuz, bu çalışmalar sonucu, kahvenin içerdiği kafein maddesinin, Alzheimer oluşumunda rol oynayan “beta amiloid” birikimini önemli ölçüde azalttığının, ayrıca yeşil çayın da Alzheimer’ı önleyici etkisinin bulunduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver