Çay Demir Eksikliği Yapar Mı, Çay İçmek Demir Eksikliğine Yol Açar Mı, Çay İçmek Kansızlık Mı Yapar

çay içmek kansızlık yaparmı, çay içmenin zararları, çay kansız bırakır mı, çay kansız mı bırakıyor

Çay kansızlık yapar mı?

Halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk, çarpıntı, göz kararması, baş dönmesi, cilt renginde solukluk ve bu gibi belirtileri bulunan kansızlık (anemi) sorununu, çay içmek olumsuz mu etkiliyor? Ülkemiz kansızlık oranı bakımından oldukça ileridedir. Akdeniz›e kıyısı olan ülkelerin ciddi anlamda yaşamış olduğu Akdeniz anemisi ve kansızlık gibi sorunlar bizim ülkemizde de sıklıkla yaşanmaktadır. Son dönemlerde kansızlık sorununa çayın olumsuz etkisinin olduğu ve çayın kansızlık yaptığı gibi söylentiler kulağımıza çalındı. Doğruluk payı nedir diyerek den bir araştırma yaptık ve elde ettiğimiz bilgileri bizim gibi çay kansızlık mı yapar diye merak edenler için şimdide sayfamızda paylaşıyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

Çay kansız bırakır mı?

Uzman hekimler demir eksikliği anemisinin tamamen beslenmeyle ilişkili olduğunu söylemekteler. Çocukluk yaşlardan itibaren alışılagelmiş beslenme bozukluğunun kansızlık üzerinde rolü oldukça büyüktür. Bilhassa da yeni doğan bebeklerin muhakkak 6 ay anne sütü almalarını öneren uzmanlar, anne sütünde bulunan demir miktarının altıncı aya kadar çocuklar için yeterli olacağını, ancak 6 aydan sonra yetersiz kalacağını söylemekteler.

Düzenli ve demir bakımında zengin olan, demir emilimini arttıran yiyeceklerin çocuklar tarafından sıklıkla tüketilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, çay gibi demir emilimini azaltan ve demir eksikliğine yol açacak içeceklerin ve yiyeceklerin tüketilmemesine özen gösterilmesi gerektiğini savunmaktalar. Bu durumda diyebilir ki, çay kansızlık yapar!

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver