Çatalhöyük Nedir Nerededir Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Çatalhöyük Nedir Nerededir Tüm Bilgileri

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çatalhöyük Nedir, Çatalhöyük Ne Anlama Gelir, Çatalhöyük Ne Demektir, Çatalhöyük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çatalhöyük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çatalhöyük Anlamı

Konya’nın 52 km güneydoğusundaki tarih öncesi yerleşim yeri. 1958′de James Mellaart adlı İngiliz arkeolog tarafından bulundu. Anadolu’daki en büyük ve en önemli neolitik dönem yerleşmesidir. M.Ö. 6800′lü yıllarda kurulduğu tahmin ediliyor. Kazılarda ortaya çıkan buluntulardan, çömlekçiliğin, tahta oymacılığının, maden işçiliğinin ve kumaş dokumacılığının ileri düzeyde olduğu anlaşılıyor. Bin yıldan uzun bir süre insanların yaşadığı yerleşme, M.Ö. 5700′lü yıllarda terk edilmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Çatalhöyük Nedir Çatalhöyük ödev ara Çatalhöyük kelime anlamı Çatalhöyük sözlükte ara Çatalhöyük ansiklopedi bilgi bankası ara Çatalhöyük ne demek Çatalhöyük neye denir

Çatalhöyük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver