Çatalağız Nedir Hakkında Bilgi

Çatalağız Nedir

kelimelerin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Çatalağız Nedir, Çatalağız Ne Anlama Gelir, Çatalağız Ne Demektir, Çatalağız Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Çatalağız ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Çatalağız Anlamı

Bir akarsuyun denize kavuştuğu yerde iki kola ayrılmasıyla oluşan, üçgeni andıran alüvyon birikintisi adacık. Delta da denilen çatalağız, akarsuların deniz düzeyine yakın ovalara indikleri zaman hızlarının azalması, getirdikleri maddeleri daha fazla taşıyamayarak oldukları yere bırakmaları ve bu yüzden iki ya da daha çok kollara ayrılmaları sonucu oluşur. Çatalağızlar yalnız dingin sularda gelişir. Başlıca çatalağızlar, şiddetli gelgit ve dalga olmayan kapalı denizlerdedir (Hazar Denizi, Volga çatalağzı; Akdeniz; Meksika Körfezi, Mississippi çatalağzı vb.). Biriken alüvyonların ve sulama kolaylığının katkısıyla buraları çok verimli tarım alanlarıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Çatalağız Nedir Çatalağız ödev ara Çatalağız kelime anlamı Çatalağız sözlükte ara Çatalağız ansiklopedi bilgi bankası ara Çatalağız ne demek Çatalağız neye denir

Çatalağız ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver